| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od dochodu zagranicznego przysługują polskie ulgi

Od dochodu zagranicznego przysługują polskie ulgi

Osoby zarabiające za granicą mogą korzystać z polskich ulg i odliczeń. Warunkiem jest to, aby osoba uzyskująca dochody zagraniczne złożyła zeznanie roczne i miała miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

 

Możliwość rozliczania ulg i zwolnień przyznana polskim podatnikom nie jest uzależniona od źródła pochodzenia dochodu. Osoby uzyskujące dochody z zagranicy mogą korzystać z ulg i odliczeń, które określa ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Trzeba pamiętać, że uzyskane dochody z tytułu pracy za granicą musimy wziąć pod uwagę przy rozliczeniu rocznym. Stosuje się wtedy metody unikania podwójnego opodatkowania, czyli metodę wyłączenia z progresją lub metodę proporcjonalnego odliczenia.

Niezależnie od metody unikania podwójnego opodatkowania, która będzie miała zastosowanie do opodatkowania naszych dochodów zagranicznych, możemy korzystać z ulg i odliczeń. Podstawą jest złożenie zeznania rocznego przez podatników, którzy deklarują swoje miejsce zamieszkania w Polsce (tzn. podatnicy posiadający nieograniczony obowiązek podatkowy). Możemy więc korzystać z ulgi rehabilitacyjnej, internetowej, odsetkowej, odliczać darowizny czy odliczać 1 proc. na działalność organizacji pożytku publicznego. Można też korzystać z nowych ulg (ale z tych rozliczymy się za rok), które obowiązują od tego roku, czyli ulgi na nianie i działalność sportową.

Osoby uzyskujące dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą korzystać z ulgi na nowe technologie. Oczywiście korzystając z tych ulg, należy spełnić warunki, które uprawniają do ich stosowania. W niektórych przypadkach osoba, która poniosła wydatki, nie będzie ich mogła rozliczyć w ramach ulgi. Przy uldze odsetkowej jest warunek, że kredyt musi być wzięty na inwestycję dotyczącą budynków lub lokali mieszkalnych położonych na terytorium Polski.
Bogdan Świąder

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »