| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czy trzeba składać aktualizację NIP

Czy trzeba składać aktualizację NIP

Podatnicy PIT nieprowadzący działalności gospodarczej są zobowiązani składać aktualizację danych na druku NIP-3. Obowiązek ten dotyczy również tych osób, które opuszczają Polskę i deklarują stałe miejsce zamieszkania poza krajem.

Polski podatnik, u którego zmieniły się dane określone w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP-3, powinien złożyć do urzędu skarbowego aktualizację danych. Będzie tak w przypadku zmiany nazwiska, miejsca zamieszkania, wymiany dowodu osobistego. Kłopot może powstać, gdy podatnik wyjedzie za granicę, deklarując, że tam jest jego miejsce zamieszkania i tylko tam będzie osiągał dochody.

Zasadniczo w przypadku zmiany miejsca zamieszkania urzędem właściwym do składania aktualizacji jest urząd właściwy dla nowego miejsca zamieszkania. Jeżeli osoba wyjeżdżająca z Polski będzie miała stałe miejsce zamieszkania za granicą i nie będzie podatnikiem polskiego PIT, to powstaje pytanie o urząd właściwy. Wydaje się, że powinien być to urząd właściwy dla nierezydentów w danym województwie, gdyż jest on właściwy w sprawach zagranicznych podatników będących podatnikami podatku dochodowego. Urzędy często wymagają przedstawienia certyfikatu rezydencji podatkowej w innym państwie. Można również wysłać pismo informacyjne do dotychczasowego urzędu – twierdzi Justyna Bauta-Szostak, doradca podatkowy z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Rubryki wymagające udzielenia informacji charakterystycznych dla Polski powinno się zostawiać niewypełnione, o ile nie są nam znane polskie odpowiedniki zagranicznych pojęć (dotyczy to przykładowo nazw gmin czy powiatów, jeżeli podział terytorialny w innym państwie jest inny). Warto przypomnieć, że zmiana miejsca zamieszania ma znaczenie dla Polaków, którzy uzyskują dochody za granicą. Osoba mająca miejsce zamieszkania za granicą nieosiągająca dochodów na terytorium Polski nie składa zeznania rocznego w Polsce – przypomina Justyna Bauta-Szostak.

Bogdan Świąder


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK