| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnika trzeba pouczyć

Podatnika trzeba pouczyć

Organ podatkowy przed przesłuchaniem podatnika jako strony najpierw musi pouczyć go o prawie odmowy zeznań - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

 

Przedmiotem sporu, którym zajmował się sąd, była wysokość przychodu z działalności handlowej. Zdaniem fiskusa, nastąpiło zaniżenie podatku za 2001 rok.

Powodem korzystnego dla podatników rozstrzygnięcia okazało się jednak naruszenie proceduralne. Podczas przesłuchania w charakterze strony podatników poinformowano tylko o prawie odmowy odpowiedzi na pytania. WSA nie uznał tego za istotne naruszenie.

Innego zdania był już NSA. Podzielił on stanowisko skarżących, że pouczenie o prawie odmowy zeznań i poinformowanie o prawie do odmowy odpowiedzi na pytania nie są tożsame. Organ podatkowy może przesłuchać stronę, ale pod warunkiem że uzyska od niej zgodę. Jest to wymóg bezwzględny. Dodatkowo organ poucza stronę, że tak jak świadek, ma on prawo odmówić odpowiedzi na określone pytania. Skarżący nie był pouczony o odmowie składania zeznań. A jak przyznały organy, a potem sąd I instancji, zeznania te nie były obojętne dla rozstrzygnięcia sprawy. Dlatego wyrok trzeba było uchylić do ponownego rozpatrzenia – podkreślił NSA.
Wyrok jest prawomocny.

Aleksandra Tarka
Sygn. akt II FSK 276/05
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rycak

Doktor nauk prawnych, adwokat, w latach 2003-2016 sędzia orzekający m.in. w sądach pracy i ubezpieczeń społecznych w okręgu lubelskim, warszawskim i warszawsko-praskim. Posiada ponad 18-letnie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy. W latach 1996-2006 asystent w Katedrze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od 2009 r. wykładowca w uczelni Łazarskiego w Warszawie, prelegent na wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych, wykładowca i kierownik podyplomowych studiów "Prawo sądowe dla asystentów sędziów i referendarzy sądowych" oraz studiów "Prawo podatkowe" w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Autor i redaktor naukowy kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa pracy oraz sporów sądowych. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa pracy, procedury sądowej, kosztów sądowych i ustroju sądów powszechnych dla sędziów, radców prawnych, dyrektorów sądów, pracowników sądów, aplikantów adwokackich, aplikantów radcowskich, asystentów sędziów i referendarzy sądowych oraz szefów działów kadr i HR.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK