| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Bez finansowania imprez pracowniczych

Bez finansowania imprez pracowniczych

Imprezy okolicznościowe organizowane przez firmę dla pracowników nie powinny być finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jeśli jednak taka impreza zostanie sfinansowana z funduszu, wydatki na nią nie będą kosztem podatkowym.

Z wyjaśnienia Ministerstwa Finansów wynika, że imprezy okolicznościowe dla pracowników nie są uzależnione od sytuacji rodzinnej, materialnej, życiowej pracowników, dlatego nie powinny być finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS).

MF podkreśliło także, że w sytuacji, gdyby istniała prawna możliwość sfinansowania organizacji imprezy okolicznościowej ze środków ZFŚS, to wydatki z funduszu nie będą stanowiły kosztów podatkowych. Kosztami takimi są bowiem odpisy dokonywane przez podatnika na ZFŚS. W przypadku natomiast sfinansowania imprezy okolicznościowej ze środków obrotowych, wydatki poniesione na jej organizację mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Ważne, aby poniesiony wydatek miał lub mógł mieć wpływ na osiągane przez podatnika przychody oraz miał związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Ponadto resort zauważył, że kosztami podatkowymi są również tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych. Wydatki te związane są bowiem z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą (podatnikiem), a przez to zwiększenie efektywności ich pracy.

Ewa Matyszewska


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK