| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czego nie zajmie poborca

Czego nie zajmie poborca

Osoba niebędąca dłużnikiem, której rzeczy lub prawa zostały zajęte w postępowaniu egzekucyjnym, ma możliwość złożenia wniosku o wyłączenie ich spod egzekucji.

Podmiotem, który pozostaje w głównej sferze zainteresowań organów egzekucyjnych, jest zobowiązany, czyli dłużnik. To on powinien uiścić należne świadczenie, a prowadzenie postępowania egzekucyjnego oznacza, że z takich czy innych powodów tego nie uczynił. Może się jednak zdarzyć, że w trakcie postępowania zostaną naruszone prawa osób trzecich, chociaż nie są one zobowiązane np. przez zajęcie ich rzeczy lub praw majątkowych. Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 z późn. zm.) przewiduje w tej sytuacji dla tych osób środki ochrony prawnej.

Zajęcie ruchomości

Najłatwiej można naruszyć prawa osób trzecich podczas zajęcia ruchomości. Zgodnie z art. 97 par. 2 wspomnianej ustawy, zajęciu podlegają ruchomości zobowiązanego, znajdujące się zarówno w jego władaniu, jak i we władaniu innej osoby, jeżeli nie zostały wyłączone spod egzekucji lub od niej zwolnione. Zajęcie ruchomości następuje przez wpisanie jej do protokołu zajęcia i podpisanie protokołu przez poborcę skarbowego. Protokół podpisują także zobowiązany lub świadkowie. Zobowiązanemu doręcza się odpis protokołu zajęcia, a także odpis tytułu wykonawczego, jeżeli uprzednio nie został on doręczony. Decydujące znaczenie dla dokonania czynności zajęcia ma fakt posiadania danej ruchomości przez zobowiązanego.
Poborca skarbowy powinien co prawda mieć na uwadze, że powinny być to ruchomości zobowiązanego. Jeśli jednak sam zobowiązany nie zgłasza uwag co do zajmowanych przedmiotów oraz jeśli znajdują się one w jego posiadaniu, ulegają zajęciu. Tymczasem może się okazać, że zajęte rzeczy w istocie nie stanowią własności zobowiązanego.
PRZYKŁAD
Przybyły na miejsce czynności egzekucyjnych poborca skarbowy dokonał zajęcia telewizora o wartości 2000 zł, który znajdował się w mieszkaniu zobowiązanego. Telewizor został wpisany do protokołu zajęcia, odpis protokołu poborca doręczył zobowiązanemu. Zobowiązany nie powiadomił poborcy, że telewizor ten został pożyczony od jego ciotki kilkanaście dni temu.
W orzecznictwie panuje pogląd, że organ egzekucyjny nie jest w takich sytuacjach zobowiązany do udzielenia osobom trzecim, niebędącym stronami postępowania, informacji o przysługujących im prawach (wyrok NSA z 30 listopada 2000 r., SA/Sz 1419/99, niepublikowany). Zdaniem NSA, ustawodawca wychodzi z założenia, że zobowiązany powinien powiadomić osoby trzecie, jeśli w trakcie egzekucji naruszono prawa majątkowe tych osób. Z kolei osoba podejmująca czynności zmierzające do wyłączenia spod egzekucji jej prawa powinna we własnym interesie zapoznać się z obowiązującym w tym zakresie terminem, a w przypadku jego niedotrzymania wystąpić z prośbą o przywrócenie, uprawdopodabniając, że uchybienie nastąpiło bez jej winy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK