| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Liczy się moment zapłaty

Liczy się moment zapłaty

Odsetki od sprzedaży mającej charakter ratalny można zaliczyć do przychodów dopiero w momencie ich zapłaty - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

Spółka sprzedawała autobusy. Sprzedaż miała charakter ratalny. Autobusy sprzedawano przedsiębiorstwom na terenie Polski. Należności widniejące na fakturach określone były w kwocie brutto, w skład której wchodziła cena netto pojazdu powiększona o odsetki za kredytowanie sprzedaży i VAT. Firma naliczała odsetki w chwili dokonania sprzedaży, a za przychód uznawała je dopiero w momencie zapłaty, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W wyniku przeprowadzonej kontroli organy podatkowe stwierdziły, że spółka zaniżyła przychody, będące równowartością odsetek wkalkulowanych w cenę sprzedaży samochodów. Argumentowano, że w przypadku sprzedaży produktów, towarów i usług, datą uzyskania przychodu będzie zawsze dzień wystawienia faktury lub wydania towaru z magazynu. Obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży ratalnej powstaje na zasadach ogólnych. Dla celów podatku dochodowego przychodem będzie cała kwota figurująca na fakturze w momencie jej wystawienia.

Na decyzje organów podatkowych spółka wniosła skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Przedmiotem sporu było to, kiedy zaliczyć do przychodów odsetki od sprzedaży mającej charakter ratalny. Czy w chwili wystawienia faktury, jak przyjmują organy podatkowe, czy w momencie ich zapłaty, jak czyniła spółka.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uznał skargę za zasadną i orzekł, że postępowanie firmy, zaliczającej wspomniane odsetki do przychodów w chwili ich zapłaty, było zasadne w oparciu o art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Z przepisu tego jednoznacznie wynika, że nie zalicza się do przychodów, naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności. Wydając zaskarżoną decyzję, organy podatkowe naruszyły przepisy ustawy podatkowej.

Marcin Piasek

Sygn. akt SA/Rz 15/03


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »