| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dokumentowanie wykonania usług doradczych

Dokumentowanie wykonania usług doradczych

Kiedy wydatki poniesione na nabycie specjalistycznych usług doradczych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? Jakich wymogów należy przestrzegać w zakresie ich udokumentowania?

Warto zatem pamiętać, że posiadanie samej tylko faktury za usługi doradcze może okazać się niewystarczające, gdyż to przecież na podatniku ciąży obowiązek wykazania związku pomiędzy poniesionym kosztem a przychodem.
Popularnymi usługami doradczymi, z których korzystają przedsiębiorcy, są usługi konsultingowe. W kwestii zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na tego typu usługi wypowiedział się NSA w wyroku z 8 grudnia 2005 r. (sygn. akt III FSK 618/05). Zgodnie z jego treścią: „Jeżeli firma chce zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na tego rodzaju usługi, powinna być w stanie wykazać, że zostały one wykonane. Najlepiej, aby miała pisemne dokumenty z datą i podpisem”. W przypadku podatnika, którego dotyczy powołany wyżej fragment wyroku, władze skarbowe zakwestionowały koszty związane z doradztwem. Zdaniem kontrolujących, nie zostało ono wykonane, mimo istnienia dowodów zapłaty. Brakowało – opatrzonych podpisem i datą – dokumentów potwierdzających wykonanie poszczególnych czynności. Według NSA, doradztwo to usługi niematerialne, przy których należy szczególnie zadbać o dowody. Nie można natomiast uznać za nie pism bez dat i podpisów.
Moment zaliczenia do kosztów wydatków związanych z doradztwem. Innym problemem związanym z zaliczaniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na usługi doradcze jest moment zaliczenia takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Co do zasady, zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 22 ust. 4–6 ustawy o p.d.o.f. (oraz art. 15 ust. 4 ustawy o p.d.o.p.) koszty uzyskania przychodów są potrącalne w tym roku, którego dotyczą. W przypadku usług doradczych, które często nie mogą być powiązane z konkretnym przychodem, niewątpliwie jednak wiążą się z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, wydatki takie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia.
Podstawa prawna:
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).
reklama

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »