| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Bank musi informować fiskusa

Bank musi informować fiskusa

Podatnicy znaleźli sposób na unikanie egzekucji podatkowej z rachunku bankowego.

 
Mimo że podatnik nie poinformuje urzędu o nowym rachunku bankowym, istnieje ryzyko, że fiskus takie dane otrzyma od banku, a wtedy podatnik wpadnie w pułapkę, jaką sam na siebie zastawił. Jeśli podatnik w terminie nie aktualizuje danych objętych zgłoszeniem NIP albo poda w tym zgłoszeniu dane niepełne lub niezgodne ze stanem faktycznym, naraża się na karę grzywny za wykroczenie skarbowe. Zatajenie informacji o posiadanych rachunkach bankowych, dokonane w toku postępowania egzekucyjnego, może także przy spełnieniu określonych przesłanek skutkować odpowiedzialnością. Co więcej celowe utrudnianie postępowania egzekucyjnego i udaremnianie zaspokojenia organów podatkowych poprzez zakładanie kolejnych rachunków bankowych w celu ukrycia środków majątkowych dłużnika może zostać uznane za przestępstwo podlegające odpowiedzialności karnej.
 
– Od 1 stycznia 2007 roku zmienią się obowiązki banków w zakresie informowania o posiadanych rachunkach bankowych przez podatników – podkreśla Ewa Bujalska, doradca podatkowy z kancelarii White & Case. Wtedy to zacznie obowiązywać przepis, na podstawie którego banki, jak również spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, będą musiały sporządzać i przekazywać każdego miesiąca informacje o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych w formie dokumentu elektronicznego – dodaje nasza rozmówczyni. Informacje te będą przekazywane nie, jak dotychczas, naczelnikowi urzędu skarbowego, lecz ministrowi finansów.
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »