| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PO złoży projekt obniżenia stawek PIT do 18 i 32 proc.

PO złoży projekt obniżenia stawek PIT do 18 i 32 proc.

Platforma Obywatelska złoży w ciągu kilku najbliższych dni projekt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zakładający obniżenie stawek PIT do 18 i 32 proc., z obecnych 19, 30 i 40 proc. - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej Jan Rokita (PO).

Obniżone stawki PIT mają obowiązywać od 2007 r. i w następnych latach. Jak zaznaczył Rokita, obniżka to pierwszy krok; w następnej kolejności PO planuje wprowadzenie możliwości wspólnego rozliczania się rodziców z dziećmi."Proponujemy obniżkę stawek do poziomu, który planowało Prawo i Sprawiedliwość - 18 i 32 proc. W drugiej kolejności chcemy doprowadzić do rozwiązania istotnego z punktu widzenia polityki demograficznej państwa - wprowadzenie wspólnego opodatkowania rodziców z dziećmi" - powiedział Rokita.Według niego, celem projektu PO jest zmuszenie rządu, aby rozpoczął prace nad ograniczaniem wydatków publicznych."Po to trzeba ograniczyć podatki, żeby zmusić rząd do zasadniczego ograniczenia wydatków" - powiedział. "Jeśli nie wprowadzimy niższych podatków w tym roku, budżet na 2007 r. będzie kolejnym budżetem rozdętych wydatków" - dodał.Podkreślił też, że projekt PO jest związany z wycofaniem się z tego zamiaru przez rząd."Chcemy mieć nadzieję, że sztandarowe zobowiązania przedwyborcze PiS zostaną wypełnione" - powiedział.Dodał, że liczy, iż wszystkie partie poprą te rozwiązania w pracach sejmowych i uchwalą projekt jednogłośnie, a zwłaszcza PiS, ponieważ to ta partia proponowała takie właśnie stawki w kampanii wyborczej.W sobotę wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska przedstawiła propozycje kilkudziesięciu zmian w ustawach o podatku PIT, CIT, VAT i akcyzie, chce też zmienić ordynację podatkową, ustawę o podatku od spadków i darowizn i o opłacie skarbowej. Według wicepremier, budżetu nie stać obecnie na obniżkę stawek podatku PIT.Zbigniew Chlebowski (PO) powiedział na konferencji, iż "nonsensem jest twierdzenie, że rządu nie stać na wprowadzanie reform podatkowych". Dodał, że wydatki budżetu na 2006 r. zostały zwiększone o 12 mld zł w stosunku do poprzedniego roku. Gdyby rząd lepiej panował nad wydatkami, miałby środki na reformy podatków.Powiedział też, że znaczna część planów MF została zaczerpnięta z propozycji PO. Platforma planuje też w niedługim czasie złożenie projektu zmian podatku VAT.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK