| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Inwentaryzacja w księgach rachunkowych

Inwentaryzacja w księgach rachunkowych

Jednym z podstawowych warunków wiernego przedstawienia obrazu firmy w sprawozdaniu finansowym jest prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja składników majątkowych i ich wycena. Ważne zatem, aby przed jej rozpoczęciem zapoznać się ze wskazówkami, jak, kiedy i w jaki sposób uporać się z tym obowiązkiem. Warto też zwrócić uwagę, jakie korzyści danej firmie przynosi ten obowiązek.

Pokażmy to na przykładzie. Jednostka miała problem z niedoborami dużej ilości nabywanych w hucie rur. Rury z huty nadchodziły wagonami, przeważnie nocą, na bocznicę kolejową zakładu. Magazynier na ogół nie był w stanie poprawnie odebrać ilości tych rur. Patrzył raczej na ich jakość i przydatność. Z nocnego dyżuru schodził na odpoczynek, rano zaś dokumentację uzupełniał jego zmiennik. Przy inwentaryzacji okazało się, że brakuje rur w ilości mniej więcej trzech wagonów. Sytuację uratowało to, że ktoś wpadł na pomysł kolejnego sprawdzenia dostaw wagonowych i uzgodnienia go z hutą. Po skonfrontowaniu dokumentacji okazało się, że trzy wagony rur zostały pewnego dnia skierowane do innej firmy, ale obciążono zakład, o którym mowa w przykładzie.
Przykład pokazuje, jak dzięki solidnej, nie z kartotek, inwentaryzacji można podjąć próbę wyjaśnienia nawet znacznie wcześniej popełnionych błędów i pomyłek i jednocześnie – jak wadliwie dokonuje się odbioru otrzymywanych dostaw.
GP WYJAŚNIA
Wpływ na obciążenia podatkowe
W mojej firmie marginalnie traktuje się inwentaryzację jako obowiązek niedający zbyt wielkich korzyści. Czy inwentaryzacja może mieć wpływ na obciążenia podatkowe?
TAK, ale nie bezpośrednio, choć ma znaczenie z punktu widzenia wysokości płaconego przez firmy podatku. Na przykład, przeprowadzenie dokładnej analizy sald należności w toku inwentaryzacji metodą potwierdzania sald jest niezwykle istotne ze względów podatkowych. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak też ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wierzytelności nieściągalne, które uprzednio zarachowano jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona, można potraktować jako koszt uzyskania przychodu. Tak samo można postąpić w przypadku wierzytelności umorzonych, które uprzednio zarachowano jako przychody należne. W ten sposób, zwiększając koszty uzyskania przychodu, jednostka ma możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania, a w konsekwencji wysokości należnego podatku. Inwentaryzacja jest szczególnie ważna u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów. Remanent, czyli spis z natury, umożliwia bowiem obliczenie rocznego dochodu z działalności gospodarczej. Problem inwentaryzacji u podatników prowadzących księgi przychodów i rozchodów uregulowany jest w par. 27-29 rozporządzenia ministra finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475). Konieczność przeprowadzenia spisu z natury wynika z faktu, iż wartość zakupionych przez podatnika towarów i materiałów, wynikająca z podatkowej księgi przychodów lub rozchodów, nie odzwierciedla rzeczywistej sprzedaży lub zużycia, gdyż w okresie, za który ustala się dochód, można sprzedać lub zużyć więcej lub mniej towarów niż wynosił ich zakup (w ten sposób albo zużywa się stare zapasy towarów, albo też tworzy się taki zapas towarów). Ustalenie wartości zapasów w drodze spisu z natury na początek i na koniec okresu, za który ustala się dochód, umożliwia obliczenie wartości sprzedanych towarów lub zużytych materiałów w cenie ich zakupu lub nabycia. Zgodnie z par. 27 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, podatnik jest zobowiązany do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury w następujących przypadkach:

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK