| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Inwentaryzacja w księgach rachunkowych

Inwentaryzacja w księgach rachunkowych

Jednym z podstawowych warunków wiernego przedstawienia obrazu firmy w sprawozdaniu finansowym jest prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja składników majątkowych i ich wycena. Ważne zatem, aby przed jej rozpoczęciem zapoznać się ze wskazówkami, jak, kiedy i w jaki sposób uporać się z tym obowiązkiem. Warto też zwrócić uwagę, jakie korzyści danej firmie przynosi ten obowiązek.

• na dzień 1 stycznia,
• na koniec każdego roku podatkowego,
• na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku obrotowego,
• w razie zmiany wspólnika lub zmiany proporcji udziałów wspólników,
• na dzień likwidacji działalności.
W tym miejscu warto dodać, że zgodnie z art. 44 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych spis z natury może też być przeprowadzony na polecenie urzędu skarbowego. Jest on ważnym elementem kontrolnym, często stosowanym przez organy podatkowe. Urząd skarbowy może zarządzić przeprowadzenie remanentu w każdej chwili, w trakcie trwania roku podatkowego. Z reguły ma to na celu urealnienie i sprawdzenie podawanych przez podatnika danych dotyczących dochodu oraz kosztów. Remanent powinien obejmować również towary stanowiące własność podatnika, a znajdujące się w dniu spisu poza jego zakładem, a także towary obce znajdujące się w zakładzie podatnika. W przypadku towarów obcych, które nie podlegają wycenie, wystarczające jest ilościowe ich ujęcie w spisie z podaniem, czyją stanowią własność.
Same należności czy również zobowiązania
Czy inwentaryzować trzeba tylko należności czy również zobowiązania, skoro ustawa mówi tylko o obowiązku uzgadniania należności? Jednostka ma należności wobec tego samego kontrahenta z tytułu kwot zasądzonych na jej korzyść wyrokiem sądowym oraz należności z tytułu sprzedanych wyrobów. Czy uzgadniając saldo należności z kontrahentem w toku inwentaryzacji jednostka powinna w wyciągu z konta ująć zarówno należności z tytułu sprzedaży wyrobów i należność zasądzoną czy tylko należności z tytułu sprzedaży wyrobów?
Jak wynika z art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, inwentaryzację należności, w tym udzielonych pożyczek, przeprowadza się drogą uzyskania od kontrahentów potwierdzeń prawidłowości wykazanego w księgach rachunkowych jednostki stanu tych aktywów. Powstaje pytanie, czy nie jest w związku z tym potrzebne uzgadnianie stanu zobowiązań, skoro ustawa mówi tylko o należnościach? Trzeba podkreślić, że chociaż ustawodawca wykazał się tu brakiem precyzji i stworzył pewną lukę, należy ocenić, że pogląd taki jest mylny. Uzgodnienie stanu należności następuje bowiem w ten sposób, że z inicjatywą uzgodnienia występuje wierzyciel. Wysyła on wyciąg z konta do dłużnika, który powinien albo potwierdzić saldo, albo też wskazać różnicę, lub zaproponować uzgodnienie. A zatem oznacza to, że w ten sposób dłużnik zobowiązany jest do udziału w uzgodnieniu stanu swoich rozrachunków z wierzycielem. Ustawa zwalnia go jedynie z obowiązku występowania z inicjatywą uzgodnienia, pozostawiając ten obowiązek wierzycielowi. Jeżeli zatem dłużnik zostanie przez wierzyciela wezwany do uzgodnienia, nie może odmówić. Z kolei jeśli wierzyciel nie zwróci się do niego, nie ma on obowiązku występowania z taką inicjatywą. Z kolei w przypadku gdy jednostka ma należności wobec tego samego kontrahenta z tytułu kwot zasądzonych na jej korzyść wyrokiem sądowym oraz należności z tytułu sprzedanych wyrobów, to uzgadniając saldo należności z kontrahentem w toku inwentaryzacji jednostka powinna w wyciągu z konta ująć zarówno należności z tytułu sprzedaży wyrobów, ajk i należność zasądzoną. Co prawda należność zasądzona przez sąd jest bezsporna i nie wymaga inwentaryzacji drogą uzgodnienia z kontrahentem, jednak celowe jest ujęcie jej w wyciągu dla wskazania kontrahentowi, jaka jest pełna kwota jego zobowiązania.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK