| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Inwentaryzacja w księgach rachunkowych

Inwentaryzacja w księgach rachunkowych

Jednym z podstawowych warunków wiernego przedstawienia obrazu firmy w sprawozdaniu finansowym jest prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja składników majątkowych i ich wycena. Ważne zatem, aby przed jej rozpoczęciem zapoznać się ze wskazówkami, jak, kiedy i w jaki sposób uporać się z tym obowiązkiem. Warto też zwrócić uwagę, jakie korzyści danej firmie przynosi ten obowiązek.

• na dzień 1 stycznia,
• na koniec każdego roku podatkowego,
• na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku obrotowego,
• w razie zmiany wspólnika lub zmiany proporcji udziałów wspólników,
• na dzień likwidacji działalności.
W tym miejscu warto dodać, że zgodnie z art. 44 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych spis z natury może też być przeprowadzony na polecenie urzędu skarbowego. Jest on ważnym elementem kontrolnym, często stosowanym przez organy podatkowe. Urząd skarbowy może zarządzić przeprowadzenie remanentu w każdej chwili, w trakcie trwania roku podatkowego. Z reguły ma to na celu urealnienie i sprawdzenie podawanych przez podatnika danych dotyczących dochodu oraz kosztów. Remanent powinien obejmować również towary stanowiące własność podatnika, a znajdujące się w dniu spisu poza jego zakładem, a także towary obce znajdujące się w zakładzie podatnika. W przypadku towarów obcych, które nie podlegają wycenie, wystarczające jest ilościowe ich ujęcie w spisie z podaniem, czyją stanowią własność.
Same należności czy również zobowiązania
Czy inwentaryzować trzeba tylko należności czy również zobowiązania, skoro ustawa mówi tylko o obowiązku uzgadniania należności? Jednostka ma należności wobec tego samego kontrahenta z tytułu kwot zasądzonych na jej korzyść wyrokiem sądowym oraz należności z tytułu sprzedanych wyrobów. Czy uzgadniając saldo należności z kontrahentem w toku inwentaryzacji jednostka powinna w wyciągu z konta ująć zarówno należności z tytułu sprzedaży wyrobów i należność zasądzoną czy tylko należności z tytułu sprzedaży wyrobów?
Jak wynika z art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, inwentaryzację należności, w tym udzielonych pożyczek, przeprowadza się drogą uzyskania od kontrahentów potwierdzeń prawidłowości wykazanego w księgach rachunkowych jednostki stanu tych aktywów. Powstaje pytanie, czy nie jest w związku z tym potrzebne uzgadnianie stanu zobowiązań, skoro ustawa mówi tylko o należnościach? Trzeba podkreślić, że chociaż ustawodawca wykazał się tu brakiem precyzji i stworzył pewną lukę, należy ocenić, że pogląd taki jest mylny. Uzgodnienie stanu należności następuje bowiem w ten sposób, że z inicjatywą uzgodnienia występuje wierzyciel. Wysyła on wyciąg z konta do dłużnika, który powinien albo potwierdzić saldo, albo też wskazać różnicę, lub zaproponować uzgodnienie. A zatem oznacza to, że w ten sposób dłużnik zobowiązany jest do udziału w uzgodnieniu stanu swoich rozrachunków z wierzycielem. Ustawa zwalnia go jedynie z obowiązku występowania z inicjatywą uzgodnienia, pozostawiając ten obowiązek wierzycielowi. Jeżeli zatem dłużnik zostanie przez wierzyciela wezwany do uzgodnienia, nie może odmówić. Z kolei jeśli wierzyciel nie zwróci się do niego, nie ma on obowiązku występowania z taką inicjatywą. Z kolei w przypadku gdy jednostka ma należności wobec tego samego kontrahenta z tytułu kwot zasądzonych na jej korzyść wyrokiem sądowym oraz należności z tytułu sprzedanych wyrobów, to uzgadniając saldo należności z kontrahentem w toku inwentaryzacji jednostka powinna w wyciągu z konta ująć zarówno należności z tytułu sprzedaży wyrobów, ajk i należność zasądzoną. Co prawda należność zasądzona przez sąd jest bezsporna i nie wymaga inwentaryzacji drogą uzgodnienia z kontrahentem, jednak celowe jest ujęcie jej w wyciągu dla wskazania kontrahentowi, jaka jest pełna kwota jego zobowiązania.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »