| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Inwentaryzacja w księgach rachunkowych

Inwentaryzacja w księgach rachunkowych

Jednym z podstawowych warunków wiernego przedstawienia obrazu firmy w sprawozdaniu finansowym jest prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja składników majątkowych i ich wycena. Ważne zatem, aby przed jej rozpoczęciem zapoznać się ze wskazówkami, jak, kiedy i w jaki sposób uporać się z tym obowiązkiem. Warto też zwrócić uwagę, jakie korzyści danej firmie przynosi ten obowiązek.

Inwentaryzacja „robót budowlanych w toku”
W świetle obowiązujących przepisów wątpliwości może budzić konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji robót budowlanych w toku. Ustawa o rachunkowości w art. 26 ust. 1 pkt 1 i 3 każe na dzień bilansowy przeprowadzać drogą spisu z natury inwentaryzację produkcji w toku, a więc również usług budowlanych w toku. W odniesieniu jednak do długotrwałych umów o budowę, tj. usług o terminie wykonania dłuższym niż 6 miesięcy, przyjmuje się w myśl art. 34a ust. 1 ustawy, że wartość robót budowlanych w toku stanowi przychód. Przychód ten, w zależności od tego, czy stopień zaawansowania tych robót i ich rentowność można ustalić w sposób wiarygodny czy też nie, obejmuje koszty robót powiększone o zysk lub tylko koszty. W myśl art. 34a ust. 4 ustawy, jeżeli stopień zaawansowania niezakończonej usługi, w tym budowlanej, lub przewidywany, całkowity koszt jej wykonania nie może być na dzień bilansowy ustalony w sposób wiarygodny, to przychód ustala się w wysokości poniesionych w danym okresie sprawozdawczym kosztów, nie wyższych jednak od kosztów, których pokrycie w przyszłości przez zamawiającego jest prawdopodobne. Tak więc nasuwa się wątpliwość, czy w świetle powyższego istnieje obowiązek inwentaryzacji robót budowlanych w toku? Należy zwrócić uwagę, że produkcja w toku, a więc także roboty budowlane w toku podlegają inwentaryzacji wtedy, gdy jest to składnik aktywów jednostki. Jeżeli roboty takie zaliczyła jednostka do przychodów ze sprzedaży, to aktywem jednostki jest należność ze sprzedaży, a nie roboty w toku. Inwentaryzacji podlegają zatem należności z tytułu robót budowlanych. Może tu jednak powstać sytuacja, że nie powstała jeszcze należność, a tylko roszczenie o przyszłą należność. Wówczas wskazana jest inwentaryzacja drogą weryfikacji.
Tak więc w zasadzie nie ma obowiązku inwentaryzowania przedmiotowych usług budowlanych w toku. Jednakże niezakończone roboty budowlane, których umowny okres ich wykonania jest krótszy niż 6 miesięcy, oraz udział przychodów z danej umowy w łącznej sumie przychodów jest nieznaczny (stopień zaawansowania robót na dzień bilansowy jest niewielki) – zalicza się do produkcji w toku i wówczas podlegają one inwentaryzacji drogą spisu z natury.
W listopadzie czy w grudniu
Często pojawia się pytanie, czy można przeprowadzić inwentaryzację np. produkcji w toku na dzień inny niż dzień bilansowy. Załóżmy, że spółka ma stan produkcji w toku ustabilizowany, a wcześniejsza inwentaryzacja usprawniłaby przygotowania do zamknięcia rocznego. Czy zatem taka inwentaryzacja może np. zostać przeprowadzona na dzień 30 listopada danego roku, a nie na dzień 30 grudnia? Trzeba podkreślić, że bilans roczny jest sporządzany na ostatni dzień roku obrotowego i powinien wykazywać stan produkcji w toku na ten właśnie dzień, a nie na żaden inny. Wynika to jednoznacznie z art. 26 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 1 ustawy o rachunkowości. Jeżeli zatem rok obrotowy w spółce pokrywa się z rokiem kalendarzowym, dniem bilansowym będzie 31 grudnia. Ponieważ termin sporządzenia bilansu rocznego wynosi 3 miesiące od dnia bilansowego, spółka ma czas na wykonanie i rozliczenie wszystkich prac do 31 marca następnego roku.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK