| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Inwentaryzacja w księgach rachunkowych

Inwentaryzacja w księgach rachunkowych

Jednym z podstawowych warunków wiernego przedstawienia obrazu firmy w sprawozdaniu finansowym jest prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja składników majątkowych i ich wycena. Ważne zatem, aby przed jej rozpoczęciem zapoznać się ze wskazówkami, jak, kiedy i w jaki sposób uporać się z tym obowiązkiem. Warto też zwrócić uwagę, jakie korzyści danej firmie przynosi ten obowiązek.

Inwentaryzacja „robót budowlanych w toku”
W świetle obowiązujących przepisów wątpliwości może budzić konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji robót budowlanych w toku. Ustawa o rachunkowości w art. 26 ust. 1 pkt 1 i 3 każe na dzień bilansowy przeprowadzać drogą spisu z natury inwentaryzację produkcji w toku, a więc również usług budowlanych w toku. W odniesieniu jednak do długotrwałych umów o budowę, tj. usług o terminie wykonania dłuższym niż 6 miesięcy, przyjmuje się w myśl art. 34a ust. 1 ustawy, że wartość robót budowlanych w toku stanowi przychód. Przychód ten, w zależności od tego, czy stopień zaawansowania tych robót i ich rentowność można ustalić w sposób wiarygodny czy też nie, obejmuje koszty robót powiększone o zysk lub tylko koszty. W myśl art. 34a ust. 4 ustawy, jeżeli stopień zaawansowania niezakończonej usługi, w tym budowlanej, lub przewidywany, całkowity koszt jej wykonania nie może być na dzień bilansowy ustalony w sposób wiarygodny, to przychód ustala się w wysokości poniesionych w danym okresie sprawozdawczym kosztów, nie wyższych jednak od kosztów, których pokrycie w przyszłości przez zamawiającego jest prawdopodobne. Tak więc nasuwa się wątpliwość, czy w świetle powyższego istnieje obowiązek inwentaryzacji robót budowlanych w toku? Należy zwrócić uwagę, że produkcja w toku, a więc także roboty budowlane w toku podlegają inwentaryzacji wtedy, gdy jest to składnik aktywów jednostki. Jeżeli roboty takie zaliczyła jednostka do przychodów ze sprzedaży, to aktywem jednostki jest należność ze sprzedaży, a nie roboty w toku. Inwentaryzacji podlegają zatem należności z tytułu robót budowlanych. Może tu jednak powstać sytuacja, że nie powstała jeszcze należność, a tylko roszczenie o przyszłą należność. Wówczas wskazana jest inwentaryzacja drogą weryfikacji.
Tak więc w zasadzie nie ma obowiązku inwentaryzowania przedmiotowych usług budowlanych w toku. Jednakże niezakończone roboty budowlane, których umowny okres ich wykonania jest krótszy niż 6 miesięcy, oraz udział przychodów z danej umowy w łącznej sumie przychodów jest nieznaczny (stopień zaawansowania robót na dzień bilansowy jest niewielki) – zalicza się do produkcji w toku i wówczas podlegają one inwentaryzacji drogą spisu z natury.
W listopadzie czy w grudniu
Często pojawia się pytanie, czy można przeprowadzić inwentaryzację np. produkcji w toku na dzień inny niż dzień bilansowy. Załóżmy, że spółka ma stan produkcji w toku ustabilizowany, a wcześniejsza inwentaryzacja usprawniłaby przygotowania do zamknięcia rocznego. Czy zatem taka inwentaryzacja może np. zostać przeprowadzona na dzień 30 listopada danego roku, a nie na dzień 30 grudnia? Trzeba podkreślić, że bilans roczny jest sporządzany na ostatni dzień roku obrotowego i powinien wykazywać stan produkcji w toku na ten właśnie dzień, a nie na żaden inny. Wynika to jednoznacznie z art. 26 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 1 ustawy o rachunkowości. Jeżeli zatem rok obrotowy w spółce pokrywa się z rokiem kalendarzowym, dniem bilansowym będzie 31 grudnia. Ponieważ termin sporządzenia bilansu rocznego wynosi 3 miesiące od dnia bilansowego, spółka ma czas na wykonanie i rozliczenie wszystkich prac do 31 marca następnego roku.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK