| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulgi podatkowe to za mało

Ulgi podatkowe to za mało

Mimo że gminy mają wiele narzędzi do przyciągania inwestycji, nie wykorzystują ich. Zwolnienia w podatku od nieruchomości, przyznawane nawet na kilka lat, nie są już tak atrakcyjnym wabikiem, jak jeszcze niedawno. Inwestorzy wciąż jednak patrzą na nie życzliwym okiem.


– W porównaniu z ulgami w podatku dochodowym to może niewielkie kwoty, jednak często są znaczne. Firma posiadająca duże hale produkcyjne z tytułu podatku od nieruchomości musi zapłacić rocznie nawet kilkaset tysięcy złotych. Przy takiej skali każda ulga ma znaczenie – powiedział Mieczysław Bąk, zastępca sekretarza generalnego Krajowej Izby Gospodarczej.Oferta jest za mała

Często gminy, aby przyciągnąć inwestora, są skłonne zrezygnować nawet z połowy wpływów z podatku od nieruchomości, który otrzymałyby, gdyby nie zastosowały zwolnienia. Z reguły ulgi adresowane są do konkretnej kategorii firm, ale nie wszędzie.


Krzysztof Włodarczyk twierdzi wręcz, że gminy nie potrafią jeszcze kierować swojej oferty do najbardziej odpowiadających im firm. Ponadto w przyciąganiu inwestycji przeszkadzają sprawy komunikacyjne: słaba jakość dróg i brak autostrad. Tam, gdzie one są, inwestorzy chętnie lokują swoje przedsiębiorstwa.


– Zwolnienia podatkowe to nie jest już taki hit, jak był kiedyś. Obecnie ważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję jest np. dobre połączenie komunikacyjne – podsumował Tomasz Telesiński.Marcin Musiał, Łukasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK