| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulgi podatkowe to za mało

Ulgi podatkowe to za mało

Mimo że gminy mają wiele narzędzi do przyciągania inwestycji, nie wykorzystują ich. Zwolnienia w podatku od nieruchomości, przyznawane nawet na kilka lat, nie są już tak atrakcyjnym wabikiem, jak jeszcze niedawno. Inwestorzy wciąż jednak patrzą na nie życzliwym okiem.


– W porównaniu z ulgami w podatku dochodowym to może niewielkie kwoty, jednak często są znaczne. Firma posiadająca duże hale produkcyjne z tytułu podatku od nieruchomości musi zapłacić rocznie nawet kilkaset tysięcy złotych. Przy takiej skali każda ulga ma znaczenie – powiedział Mieczysław Bąk, zastępca sekretarza generalnego Krajowej Izby Gospodarczej.Oferta jest za mała

Często gminy, aby przyciągnąć inwestora, są skłonne zrezygnować nawet z połowy wpływów z podatku od nieruchomości, który otrzymałyby, gdyby nie zastosowały zwolnienia. Z reguły ulgi adresowane są do konkretnej kategorii firm, ale nie wszędzie.


Krzysztof Włodarczyk twierdzi wręcz, że gminy nie potrafią jeszcze kierować swojej oferty do najbardziej odpowiadających im firm. Ponadto w przyciąganiu inwestycji przeszkadzają sprawy komunikacyjne: słaba jakość dróg i brak autostrad. Tam, gdzie one są, inwestorzy chętnie lokują swoje przedsiębiorstwa.


– Zwolnienia podatkowe to nie jest już taki hit, jak był kiedyś. Obecnie ważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję jest np. dobre połączenie komunikacyjne – podsumował Tomasz Telesiński.Marcin Musiał, Łukasz Zalewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK