| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wzrośnie akcyza na papierosy

Wzrośnie akcyza na papierosy

Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić nowym rozporządzeniem akcyzę minimalną na papierosy, która faktycznie może spowodować wzrost ich cen.

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad nowym rozporządzeniem, które określałoby minimalną stawkę akcyzy na papierosy. Miałaby ona wynieść 115,80 zł za każde 1000 sztuk papierosów. Jednocześnie z tym rozporządzeniem zostanie zmienione rozporządzenie ministra finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego poprzez dodanie przepisu określającego, że w przypadku gdy należna kwota podatku akcyzowego, wyliczona na podstawie obniżonej stawki podatku akcyzowego określonej w tym rozporządzeniu, jest niższa od minimalnej stawki akcyzy na papierosy, czyli proponowane 115,80 zł, stosuje się stawkę minimalną.
Do tej pory stawka akcyzy na papierosy określona w ustawie o podatku akcyzowym (wynosząca 120 zł za każde 1000 sztuk i 50 proc. maksymalnej ceny detalicznej) została obniżona rozporządzeniem – do wysokości 64,00 zł za każde 1000 sztuk i 26,67 proc. maksymalnej ceny detalicznej. Możliwość wprowadzenia minimalnej stawki akcyzy wynika ze wspomnianej ustawy, zgodnie z którą minister finansów może to zrobić, uwzględniając przebieg realizacji budżetu, sytuację rynkową w obrocie wyrobami tytoniowymi lub sytuację poszczególnych grup podatników.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK