| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie każda przedpłata opodatkowana

Nie każda przedpłata opodatkowana

Przedpłata za dostarczone towary jest opodatkowana tylko wtedy, gdy w momencie jej wniesienia towary są szczegółowo określone - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w wyroku C-419/02 z 21 lutego 2006 r. odniósł się do opodatkowania VAT przedpłat na przyszłe dostawy towarów. W rozpatrywanej sprawie podmiot dokonujący dostawy protez i leków zawarł umowę na przyszłe dostawy tych towarów z kontrahentem, któremu przysługiwało prawo do odliczenia VAT. ETS uznał, że prawo do odliczenia VAT nie przysługuje, jeśli transakcja z której wynika to prawo stanowi nadużycie. Z zawartej umowy wynikało, że nabywca powinien zapłacić sprzedawcy umówioną cenę w dniu zawarcia umowy, a towary opisano w załączniku, do którego mogły być wprowadzone zmiany. Ponadto warunki umowy przewidywały, że towary lub ich partie miały być dostarczane do momentu, gdy całkowita wartość dostawy odpowiadać będzie umówionej cenie, a każda ze stron mogła wypowiedzieć umowę, co powodowało zwrot umówionej ceny pomniejszonej o wartość dostaw dokonanych do dnia wypowiedzenia. Trybunał uznał, że aby obowiązek podatkowy powstał w stosunku do takiej przedpłaty, wszelkie okoliczności mające znaczenie dla przyszłej dostawy muszą już być znane.

ETS interpretując art. 10 ust. 2 szóstej dyrektywy Rady uznał, że nie mieści się tu przedpłata dokonana w kwocie ryczałtowej na towary wskazane w sposób ogólny w wykazie, który może zostać w każdej chwili zmieniony za porozumieniem nabywcy i sprzedawcy. Wyrok ten może mieć wpływ na sytuację polskich podatników VAT. W naszej ustawie o VAT również jest opodatkowane wydanie towarów na podstawie umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności. Nie zostały natomiast określone dokładnie warunki, jakim powinna odpowiadać taka umowa.

Bogdan Świąder


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK