| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie każda przedpłata opodatkowana

Nie każda przedpłata opodatkowana

Przedpłata za dostarczone towary jest opodatkowana tylko wtedy, gdy w momencie jej wniesienia towary są szczegółowo określone - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w wyroku C-419/02 z 21 lutego 2006 r. odniósł się do opodatkowania VAT przedpłat na przyszłe dostawy towarów. W rozpatrywanej sprawie podmiot dokonujący dostawy protez i leków zawarł umowę na przyszłe dostawy tych towarów z kontrahentem, któremu przysługiwało prawo do odliczenia VAT. ETS uznał, że prawo do odliczenia VAT nie przysługuje, jeśli transakcja z której wynika to prawo stanowi nadużycie. Z zawartej umowy wynikało, że nabywca powinien zapłacić sprzedawcy umówioną cenę w dniu zawarcia umowy, a towary opisano w załączniku, do którego mogły być wprowadzone zmiany. Ponadto warunki umowy przewidywały, że towary lub ich partie miały być dostarczane do momentu, gdy całkowita wartość dostawy odpowiadać będzie umówionej cenie, a każda ze stron mogła wypowiedzieć umowę, co powodowało zwrot umówionej ceny pomniejszonej o wartość dostaw dokonanych do dnia wypowiedzenia. Trybunał uznał, że aby obowiązek podatkowy powstał w stosunku do takiej przedpłaty, wszelkie okoliczności mające znaczenie dla przyszłej dostawy muszą już być znane.

ETS interpretując art. 10 ust. 2 szóstej dyrektywy Rady uznał, że nie mieści się tu przedpłata dokonana w kwocie ryczałtowej na towary wskazane w sposób ogólny w wykazie, który może zostać w każdej chwili zmieniony za porozumieniem nabywcy i sprzedawcy. Wyrok ten może mieć wpływ na sytuację polskich podatników VAT. W naszej ustawie o VAT również jest opodatkowane wydanie towarów na podstawie umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności. Nie zostały natomiast określone dokładnie warunki, jakim powinna odpowiadać taka umowa.

Bogdan Świąder


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »