| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kaucja gwarancyjna niezgodna z prawem Unii?

Kaucja gwarancyjna niezgodna z prawem Unii?

Dziś Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego zajmie się petycją skierowaną przez Wielkopolskie Zrzeszenie Handlu i Usług, dotyczącą podejrzenia o niezgodność z prawem wspólnotowym polskich przepisów o kaucji gwarancyjnej.

Z petycji Wielkopolskiego Zrzeszenia Handlu i Usług wynika, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nakładają na podatników VAT UE (rozpoczynających wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju lub wewnątrzwspólnotową dostawę towarów) obciążenie w postaci znacznego, bo aż 180-dniowego, opóźnienia w terminie zwrotu różnicy podatku. Wprowadzają jednocześnie możliwość skutecznego uwolnienia się od tego ograniczenia przez wpłacenie tzw. kaucji gwarancyjnej w wysokości 250 000 zł. W petycji stwierdzono, że przepis nakładający kaucję jest niezgodny m.in. z zakazem barier fiskalnych w rozumieniu art. 25 TWE. Wprowadza bowiem faktyczne ograniczenie swobodnego handlu wewnątrz Unii w postaci zamrożenia istotnej kwoty pieniędzy bądź to w postaci niezwróconego podatku, bądź też wspomnianej kaucji gwarancyjnej. Jest to szczególnie dotkliwe dla tzw. małych przedsiębiorców oraz nowych podmiotów na rynku.

Warto jednak pamiętać, że na straży swobody świadczenia usług i przepływu towarów stoją przepisy prawa wspólnotowego wprowadzające generalny zakaz stosowania ograniczeń (celnych, ilościowych, fiskalnych) mogących zakłócać funkcjonowanie rynku wspólnotowego.

Skarżący podkreślali niezgodność ograniczenia, jakim jest kaucja z zasadami prawa wspólnotowego. Zwrócili się ponadto do Komisji Petycji o zbadanie pod kątem zgodności z prawem wspólnotowym całej polskiej ustawy o VAT. Od wielu miesięcy pojawiają się bowiem wątpliwości dotyczące zgodności z prawem wspólnotowym niektórych przepisów ustawy.

Komisja Petycji zdecydowała o uznaniu petycji za dopuszczalną i zwróciła się do Komisji Europejskiej z prośbą o wyjaśnienie, czy mogło dojść do naruszenia prawa wspólnotowego. Odpowiedź Komisji Europejskiej zostanie przedstawiona podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Petycji.

Ewa Matyszewska


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Lange

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »