REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Liczy się każde doświadczenie

O uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą ubiegać się nie tylko księgowi zatrudnieni w firmach prywatnych, ale również pracujący w firmach państwowych.

Spółdzielnia musi pobrać podatek

Dochód przeznaczony na powiększenie wkładów pieniężnych członków spółdzielni nie jest przychodem z kapitałów pieniężnych i podlega opodatkowaniu według skali.

Ilu księgowych w Polsce

Na życzenie czytelników Gazety Prawnej sprawdziliśmy, ilu jest w Polsce księgowych z uprawnieniami.

Nowe wzory wnisków

Od dziś obowiązują przepisy rozporządzenia ministra finansów z 18 października 2006 r. w sprawie postępowania przy korzystaniu pomocy obcego państwa w dochodzeniu określonych należności pieniężnych (Dz.U. nr 192, poz. 1419).

Sprawdzonego podatnika może przywrócić Senat

Posłowie wykreślili przepisy o sprawdzonym podatniku z nowelizacji Ordynacji podatkowej. Ministerstwo Finansów nie broni przygotowanego przez siebie projektu. Przedsiębiorcy nie kryją zaskoczenia i liczą na zmianę przepisów w Senaci.

Sprzedawca decyduje, co wpisać na paragonie

Nie wszystkie paragony muszą zawierać szczegółowe dane dotyczące sprzedawanych towarów. O tym, co umieścić na paragonie, powinien decydować sprzedawca.

Urząd powinien rozliczyć nadpłatę

Jeśli po korekcie VAT pozostaje nadpłata, podatnik nie musi składać wniosku o jej stwierdzenie. Urząd powinien sam zaliczyć nadpłatę na poczet zaległości podatkowej, i to z chwilą jej powstania.

Operatorzy nie chcą podatku od kabli

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej uważa, że operatorzy nie powinni płacić podatku od nieruchomości za podziemne instalacje techniczne.

Metoda do wyboru

Ustalając różnice kursowe, podatnicy będą mogli stosować metodę wynikającą z ustawy o CIT albo metodę wynikającą z ustawy o rachunkowości.

Podatnik może mieć pełnomocnika

W trakcie kontroli skarbowej lub postępowania podatkowego za podatnika może działać pełnomocnik. Czynności przez niego dokonane traktowane są tak, jakby dokonał ich podatnik.

Więcej klientów, większa niezależność

Biegły rewident nie powinien otrzymywać zbyt dużej części przychodów od jednego klienta. Zróżnicowanie dochodów sprzyja niezależności audytorów badających sprawozdania. Obecny 50-proc. próg przychodu rocznego od jednego klienta powinien być zmniejszony.

Pracodawcy krytykują zmiany

Wiążące interpretacje podatkowe mogą pozostać martwe, a zmiana przepisów o tzw. kontroli podatkowej na legitymację otworzy pole do nadużyć ze strony aparatu skarbowego - ostrzegają przedstawiciele pracodawców.

Umowy z jedynym udziałowcem są nieważne

Świadczeń jednoosobowej spółki na rzecz jej jedynego udziałowca, będącego jednocześnie jedynym członkiem zarządu, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Wkłady do drukarki trzeba odpowiednio sklasyfikować

Wkłady atramentowe niezintegrowane z głowicą drukującą należy zaklasyfikować do podpozycji 3215 90 80 Nomenklatury Scalonej - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Urzędnicy sprawdzą e-faktury

Podatnicy wystawiający i przechowujący faktury w formie elektronicznej mają obowiązek zapewnienia organom podatkowym dostępu do wystawianych w ten sposób faktur.

Darowizny bez limitu

Senatorowie przyjęli poprawkę wykreślającą z nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn przepis, zgodnie z którym darowizny w I grupie podatkowej miały być zwolnione od podatku do kwoty 100 000 zł w trakcie życia nabywcy.

Ordynacja bez poprawek

Podczas posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki Narodowej pozytywnie zaopiniowano nowelizację Ordynacji podatkowej.

Komisja przyjęła zmiany w CIT i PIT

Senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej przyjęli nowelizacje ustaw regulujących podatki dochodowe wraz ze zgłoszonymi poprawkami legislacyjnymi.

Urzędnicy surowo karzą nieuczciwych

Fiskus wykrył do tej pory ponad 1,5 mld złotych uszczupleń podatkowych. Oszustwa dotyczą stawek akcyzy, wyłudzeń VAT i nieujawniania dochodów. Urzędy kontroli skarbowej wymierzyły podatnikom łącznie 7 mln zł kar.

Żołnierz nie zapłaci PIT

Zwolnienie podatkowe dla żołnierzy na misjach nie ma zastosowania do wynagrodzeń przysługujących z tytułu pełnienia służby w kraju - wyjaśnia MF w odpowiedzi na interpelację poselską.

Spółki muszą tworzyć rezerwy

Spółki, których sprawozdania finansowe za 2006 rok będą podlegały badaniu, powinny utworzyć na ten cel rezerwę. Obciąży ona koszty bieżącego okresu sprawozdawczego.

Nowa granica ryczałtu podoba się drobnym przedsiębiorcom

Nie będziemy protestować przeciwko obniżeniu granicy ryczałtu ewidencjonowanego do 150 tys. euro - powiedział Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

Po sprzedaży mieszkania nie trzeba zwracać ulgi

Można sprzedać mieszkanie, którego nabycie uprawniało do dokonania odliczeń. Podatnik nie musi oddawać fiskusowi odliczonych wcześniej kwot. Nie ma również obowiązku składania korekty zeznania podatkowego PIT.

Firmy wycenią produkty

Nowe stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości pomoże przedsiębiorcom ustalać koszty niewykorzystanych zdolności produkcyjnych.

Dopłaty bez podatku

Dopłaty otrzymane do oprocentowania kredytów preferencyjnych są zwolnione z podatku dochodowego.

Przepisy dobre tylko dla fiskusa

Przepisy przejściowe umożliwiające złożenie skargi kasacyjnej od prawomocnego wyroku NSA mogą być niezgodne z konstytucją. Wątpliwości są na tyle poważne, że Trybunał otworzył na nowo zamkniętą rozprawę.

Senat zajmie się umowa z Anglią

Na piątek zaplanowano rozpatrzenie w komisji senackiej ustawy o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Firma małżonków nie jest podatnikiem

Jeśli prowadzone przez podatników przedsiębiorstwo nie może być uznane za jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, nie może być podatnikiem VAT.

Senat o podatkach

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej zajmie się uchwalonymi przez Sejm nowelizacjami ustaw podatkowych.

PIT. Trzeba zmienić umowę z Austrią

Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował o zmianę polsko--austriackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Resort finansów twierdzi, że nowa umowa mogłaby obowiązywać od 2008 roku.

Podatnicy coraz częściej zadają fiskusowi pytania

Z sondy GP przeprowadzonej w izbach skarbowych wynika, że w I półroczu 2006 roku urzędy skarbowe w Polsce wydały 30 642 wiążące interpretacje podatkowe. W analogicznym okresie 2005 roku postanowień tych było mniej - 29 893. Oznacza to, że podatnicy coraz częściej zadają pytania fiskusowi.

Termin egzaminu na doradcę

Zgodnie z decyzją przewodniczącego Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego egzaminy pisemne na doradcę podatkowego odbędą się 6 i 7 grudnia.

Sądy mogą kontrolować interpretacje

Sądy administracyjne mogą sprawować kontrolę merytoryczną nad orzeczeniami dotyczącymi wiążących interpretacji podatkowych - stwierdził wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Na ryczałcie zostaną tylko nieliczni podatnicy

Z 250 tys. do 150 tys. euro zmaleje od 2008 roku limit wysokości przychodów dla ryczałtowców. Przedsiębiorcy korzystający z ryczałtu będą dzielić swoje firmy na mniejsze lub je likwidować. Zamiast wzrostu dochodów budżetowych, zwiększy się jedynie szara strefa

Wysokość marży ma wpływ na podstawę opodatkowania

Podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Polacy rozliczą się korzystniej

Sejm zgodził się w piątek na ratyfikację nowej polsko-brytyjskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Podatki nie będą niższe

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnicy nie odczują różnicy mimo podwyższenia progów podatkowych. Nie będzie niższych składek na ubezpieczenia, za to pojawią się nowe ulgi.

Termin złożenia planu audytu

31 października mija termin złożenia rocznych planów audytu na 2007 rok w sektorze finansów publicznych.

Interpretacje w Trybunale

Dziś Trybunał Konstytucyjny zajmie się przepisami Ordynacji podatkowej dotyczącymi wiążących interpretacji prawa podatkowego. Pytanie prawne skierował do Trybunału Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sejm znowelizował CIT

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych uchwalono w piątek. Wbrew początkowym planom rządu utrzymana zostanie ulga związana z darowiznami dla organizacji pożytku publicznego.

Trzeba podpisać umowę, żeby odliczać odsetki

Przepisy nie określają precyzyjnie, kiedy podatnik nabywa prawo do ulgi odsetkowej. Nieprecyzyjne przepisy fiskus będzie mógł wykorzystać przeciwko podatnikom. Kredyt udzielony do końca 2006 roku gwarantuje odliczanie ulgi mieszkaniowej w przyszłości.

Sprawozdania banków co kwartał

Banki sporządzające sprawozdania o należnościach skarbu państwa z tytułu udzielonych poręczeń spłaty niektórych kredytów mieszkaniowych będą je musiały przekazywać Ministerstwu Finansów co kwartał.

Wiążące interpretacje wyda minister

Pełnomocnicy podatnika będą mogli podpisywać jego deklaracje. Interpretacje podatkowe będzie wydawał minister finansów. Nie będzie natomiast instytucji sprawdzonego podatnika.

Termin egzaminu na doradcę

Egzaminy pisemne na doradcę podatkowego odbędą się 6 i 7 grudnia. Osoby, które chcą w nim wziąć udział, muszą złożyć dokumenty nie później niż na 30 dni przed datą egzaminu, czyli 6 listopada.

Wzory uchwały budżetowej

Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych przedstawiła wzór projektu uchwały budżetowej na 2007 rok wraz z załącznikami dla gmin, powiatów, województw i miast na prawach powiatów.

Nie będzie postulowanych ulg podatkowych

Nie będzie ulgi na zakup leków przez emerytów ani wyższych kosztów dla pracowników zatrudnianych po raz pierwszy. Posłowie nie zgodzili się na te zmiany.

Nielegalne biura kuszą niską ceną

Biura rachunkowe nieposiadające uprawnień psują rynek usług księgowych. Grzywna za brak uprawnień nie odstrasza od prowadzenia nielegalnej działalności. Za błędy popełnione przez biura płacą klienci korzystający z ich usług.

Jak amortyzować kupione przez przedsiębiorstwo znaki towarowe

Kupione przez przedsiębiorców znaki towarowe podlegają amortyzacji pod warunkiem uwzględnienia przewidywanego okresu użytkowania znaków.

Posłowie rezygnują z regulacji dotyczących sprawdzonego podatnika

Instytucja sprawdzonego podatnika została wykreślona z projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej.

Podatek ekologiczny w Sejmie

Sejmowa Podkomisja Nadzwyczajna ds. podatku od samochodów zobowiązała wczoraj ministra finansów do przedstawienia analizy dotyczącej stanowiska Komisji Europejskiej w sprawie rządowego projektu ustawy oraz podatków samochodowych stosowanych w innych krajach UE

REKLAMA