| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Część opłaty do zwrotu

Część opłaty do zwrotu

Zwrot części opłaty za kartę pojazdu możliwy jest tylko w postępowaniu podatkowym - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Spór trafił do sądu po tym, jak starostwo dwukrotnie odmówiło zwrotu części opłaty za kartę pojazdu. Skarżący nie chciał się jednak z tym zgodzić. Wnosząc skargę do WSA konsekwentnie twierdził, że zapłacił za dużo.

WSA nie miał okazji odpowiedzieć na pytanie, ile trzeba zapłacić za kartę. Określił natomiast tryb, w jakim można dochodzić jej częściowego zwrotu. W ocenie sądu żądanie zwrotu części opłaty za kartę pojazdu nie jest tylko czynnością administracyjno-techniczną. Wskazując na jedno z ostatnich orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, skład orzekający przypomniał, że opłaty są daniną publiczną, które zasilają budżety jednostek samorządu terytorialnego. W związku z tym należy uznać, że do zwrotu opłaty za kartę pojazdu zastosowanie będzie miał tryb określony w Ordynacji podatkowej. A jak zauważył sąd w spornej sprawie, tryb ten nie został zastosowany. Organ odmówił zwrotu części opłaty zwykłymi pismami, dodatkowo wydanymi z naruszeniem przepisów o właściwości. To powoduje nieważność postępowania z mocy samego prawa.

Stwierdzając nieważność rozstrzygnięć wydanych w obu instancjach WSA podkreślił, że organem właściwym w spornej sprawie w I instancji jest starosta (nie starostwo), a organem odwoławczym Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Wyrok nie jest prawomocny.

Aleksandra Tarka

Sygn. akt III SA/Wa 2972/05


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »