| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odlicz po rozwodzie

Odlicz po rozwodzie

Ślub z osobą, która korzystała ze starych ulg mieszkaniowych, to dla podatnika korzystającego z ulgi odsetkowej koniec odliczania. I nie ma znaczenia, że małżonkowie mają rozdzielność majątkową. Tylko orzeczenie rozwodowe pozwala znów korzystać z ulgi.

O problemach dotyczących ulgi odsetkowej pisaliśmy wielokrotnie. Naszych czytelników zainteresowała zwłaszcza kwestia utraty prawa do odliczenia po ślubie z osobą, która korzystała lub korzysta ze starych ulg mieszkaniowych. Eksperci podatkowi zwrócili jednak uwagę, że rozwód w takiej sytuacji pozwala na odzyskanie prawa do odliczenia.
Taką interpretację potwierdziło Ministerstwo Finansów. W odpowiedzi na pytanie podkreślono, że podatnik, który najpierw korzystał z ulgi odsetkowej, a następnie zawarł związek małżeński z osobą, która uprzednio dokonywała odliczeń z zakresu dużej ulgi mieszkaniowej, utracił tym samym prawo do odliczeń. I nie ma znaczenia, czy podatnicy mają wspólność majątkową, czy podpisali intercyzę.

W ocenie MF, kwestia istnienia między małżonkami rozdzielności majątkowej pozostaje bez znaczenia dla wyłączenia z prawa do korzystania z ulgi odsetkowej po ślubie. Przepis ten odnosi się do małżonków. Zatem w sytuacji małżonków, z których choćby jedno korzysta lub korzystało z odliczeń w ramach dużej ulgi mieszkaniowej, ma zastosowanie zasada uniemożliwiająca małżonkom korzystanie z ulgi odsetkowej.

Jednocześnie MF potwierdziło, że sytuacja zmienia się w chwili rozwodu. Jeżeli małżeństwo podatnika ustało, to jeżeli wypełnione są pozostałe przesłanki uprawniające do ulgi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dalsze ponoszone przez niego wydatki z tytułu spłaty odsetek od kredytu (pożyczki) podlegały odliczeniu. Z dniem uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie zdaniem MF należy uznać, że podatnika przestaje dotyczyć wyłączenie związane z małżonkiem.

Aleksandra Tarka


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK