| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sejm przyjął nowelizację ustawy o kontroli skarbowej i Ordynacji podatkowej

Sejm przyjął nowelizację ustawy o kontroli skarbowej i Ordynacji podatkowej

Sejm przyjął nowelizację ustawy o kontroli skarbowej i Ordynacji podatkowej, która ma usprawnić działalność organów podatkowych, szczególnie podczas kontroli w dużych firmach.Za przyjęciem ustawy głosowało 398 posłów, przeciw było 3 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wiceminister finansów Paweł Banaś informował posłów w styczniu, że zmiany w ustawach są tylko korektą rozwiązań i mają przyczynić się do walki z przestępczością gospodarczą. Nowelizacja m.in. skreśla art. 13a ustawy o kontroli skarbowej. Przepis ten ogranicza dostęp kontroli skarbowej do dużych podmiotów gospodarczych tak, że kontrolę może zarządzić wyłącznie Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej na wniosek urzędu skarbowego obsługującego daną dużą firmę.Według rządu, dotychczasowe rozwiązanie powodowało wydłużenie procesu wszczynania postępowania kontrolnego wobec dużych podatników. Druga istotna zmiana, którą wprowadza nowelą polega na przywróceniu brzmienia art. 181 Ordynacji podatkowej sprzed nowelizacji z czerwca 2005 r.Chodzi o to, że ubiegłoroczna nowelizacja nakazała kontroli skarbowej, korzystającej z dowodów zgromadzonych w innych postępowaniach, by powoływała się na dowody z postępowań zakończonych prawomocnym wyrokiem. Zdaniem resortu finansów, przedłuża to postępowanie i zwiększa koszty kontroli.Sejm przyjął także poprawkę, zgłoszoną przez klub PSL, według której organ podatkowy doręcza pisma poprzez pocztę, swoich pracowników lub poprzez osoby uprawnione. W przypadku, gdy organem jest wójt, burmistrz czy prezydent, pisma może doręczać sołtys za pokwitowaniem. Przyjęta nowelizacja teraz trafi do Senatu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK