| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Po remoncie można odzyskać VAT

Po remoncie można odzyskać VAT

Podatnik, który korzystał w poprzednich latach z ulgi remontowej, teraz może złożyć wniosek o zwrot VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych.


Na zwrot wydatków za materiały budowlane mogą liczyć osoby fizyczne w związku z budową budynku mieszkalnego, nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach. Zwrot przysługuje również podatnikom, którzy remontowali budynek lub lokal mieszkalny.



Zwrot dokonywany jest na wniosek złożony w urzędzie skarbowym. Kwota zwrotu jest równa 68,18 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295 proc. kwoty stanowiącej iloczyn 70 mkw. (gdy roboty budowlane wymagały pozwolenia budowlanego) lub 30 mkw. (gdy roboty budowlane nie wymagały takiego pozwolenia) powierzchni użytkowej i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej przy książeczkach mieszkaniowych. Dla podatników, którzy korzystali z ulgi remontowej, kwota zwrotu jest niższa i wynosi 55,23 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 9,959 proc. kwoty stanowiącej wspomniany wcześniej iloczyn.



Podatnik nie odzyska pieniędzy od razu. Naczelnik wydaje decyzję w ciągu 6 miesięcy, a faktyczny zwrot następuje po 25 dniach od doręczenia jej podatnikowi.


Bogdan Świąder


bogdan.swiader@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK