| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Po remoncie można odzyskać VAT

Po remoncie można odzyskać VAT

Podatnik, który korzystał w poprzednich latach z ulgi remontowej, teraz może złożyć wniosek o zwrot VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych.


Na zwrot wydatków za materiały budowlane mogą liczyć osoby fizyczne w związku z budową budynku mieszkalnego, nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach. Zwrot przysługuje również podatnikom, którzy remontowali budynek lub lokal mieszkalny.Zwrot dokonywany jest na wniosek złożony w urzędzie skarbowym. Kwota zwrotu jest równa 68,18 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295 proc. kwoty stanowiącej iloczyn 70 mkw. (gdy roboty budowlane wymagały pozwolenia budowlanego) lub 30 mkw. (gdy roboty budowlane nie wymagały takiego pozwolenia) powierzchni użytkowej i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej przy książeczkach mieszkaniowych. Dla podatników, którzy korzystali z ulgi remontowej, kwota zwrotu jest niższa i wynosi 55,23 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 9,959 proc. kwoty stanowiącej wspomniany wcześniej iloczyn.Podatnik nie odzyska pieniędzy od razu. Naczelnik wydaje decyzję w ciągu 6 miesięcy, a faktyczny zwrot następuje po 25 dniach od doręczenia jej podatnikowi.


Bogdan Świąder


bogdan.swiader@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »