| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ile można odliczyć za internet

Ile można odliczyć za internet

Podatnik korzystający z ulgi na internet może odliczyć nawet 760 zł, pod warunkiem udokumentowania poniesionych wydatków. Ulga internetowa od niedawna gości w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2005 roku. A to oznacza, że dopiero w tegorocznym zeznaniu podatnicy po raz pierwszy będą mogli z niej skorzystać.

Ulga ta, w przeciwieństwie do większości ulg nie jest bardzo skomplikowana. Nie została obwarowana wieloma warunkami, jakie musi spełnić podatnik. Niestety, nawet tak prosta na pierwszy rzut oka regulacja – w zderzeniu z rzeczywistością – może doprowadzić do wielu skomplikowanych sytuacji.


Zgodnie z ustawą odliczeniu od dochodu podlegają wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł.WYDATKI NA INTERNETODLICZYSZ


• całość wydatków udokumentowanych fakturą VAT w przypadku usług internetowych


• tylko wydatki poniesione na internet udokumentowane fakturą VAT, jeżeli z internetu korzysta w pakiecie z telefonem czy TV kablowąNIE ODLICZYSZ


• na instalację internetu


• na zakup modemu czy sprzętu komputerowego


• na remont sieciZasady odliczania

Odliczeniu podlegają wydatki poniesione na użytkowanie internetu. Trudno więc przypuszczać, że organy podatkowe pozwolą na dokonanie w ramach ulgi odliczenia wydatków poniesionych na opłatę instalacyjną czy związaną z zakupem modemu itp.


Odliczenie przysługuje zarówno z tytułu korzystania z internetu w mieszkaniu, jak i w domu. Inaczej jednak niż w przypadku wielu ulg ustawodawca nie uzależnił możliwości skorzystania z ulgi od tytułu prawnego do lokalu, w którym użytkowana jest sieć. Podatnik ma prawo odliczać internet użytkowany w miejscu swojego zamieszkania. Nie należy tego miejsca utożsamiać także z miejscem zameldowania. Wystarczy, że podatnik przebywa w danym mieszkaniu czy domu z zamiarem stałego pobytu.


Nietrudno zauważyć, że ulga internetowa została ograniczona limitem. Nie jest to jednak limit procentowy, ale kwotowy. Oznacza to, że bez względu na wydatki poniesione w danym roku podatnik może odliczyć maksymalnie 760 zł rocznie. Tylko w przypadku wydatków mniejszych lub równych limitowi odliczana kwota będzie odpowiadała kwocie wydatków.


Limit jest indywidualny. Ma to znaczenie dla małżonków i domowników. Bo zarówno mąż, jak i żona czy inni domownicy mogą skorzystać z własnego limitu.


WAŻNE


Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu.Potrzebna faktura

Ulga na internet musi być udokumentowana fakturą VAT. W przypadku podatników, którzy wspólne korzystają z internetu i płacą za niego rachunki, problemem może być udokumentowanie wydatku. Zazwyczaj w takim przypadku wystawiana jest jedna faktura VAT. A żeby można było pomnożyć ulgę w małżeństwie czy wśród współdomowników, na fakturze muszą znaleźć się nazwiska wszystkich podatników. Oznacza to, że konieczne będzie posiadanie osobnych imiennych faktur dla każdego podatnika albo jednej faktury z nazwiskami wszystkich korzystających z ulgi.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK