| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polisy nie zawsze z podatkiem

Polisy nie zawsze z podatkiem

Polisy posagowe dla dzieci niepowiązane z funduszami inwestycyjnymi są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.Podatek od darowizny

Pewne zagrożenia wiążą się z polisami na gruncie podatku od spadków i darowizn.


– Ubezpieczenia posagowe nie powinny zasadniczo podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Ewentualne uznanie polisy posagowej za nieodpłatne świadczenie na rzecz dziecka w ramach darowizny musiałoby być uzależnione od tego, jak skonstruowana została sama umowa. Między innymi od tego, czy dziecko w ramach umowy otrzymuje jakiś benefit, np. w postaci dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej – analizuje Marek Gadacz.


– Wówczas istnieje minimalne ryzyko podciągnięcia takiej polisy pod ustawę o podatku od spadków i darowizn – dodaje.


Podkreśla jednak, że nie słyszał o tym, by organy podatkowe żądały w takiej sytuacji podatku. Nie oznacza to jednak, że można to całkowicie wykluczyć.


Pewne niebezpieczeństwo dostrzega też drugi ekspert. Co prawda w przypadku finansowania składek w kręgu najbliższej rodziny, gdzie istnieje obowiązek alimentacyjny, trudno mówić o darowiźnie – twierdzi Robert Krasnodębski.


– W przypadku rodziców wartość opłacanych składek uznałbym za obowiązek alimentacyjny w ramach utrzymania i zapewnienia przyszłości dziecku – wyjaśnia.


Jeżeli jednak nie ma go, to wówczas istnieje niebezpieczeństwo potraktowania składki jako darowizny – zauważa mecenas Krasnodębski.


Gdyby organy podatkowe przyjęły taką interpretację. to konsekwencją tego na gruncie podatku od spadków i darowizn byłaby konieczność kontrolowania, czy nie został przekroczony limit zwolnienia darowizny pieniężnej, zwłaszcza że zwykłe oszczędzanie pieniędzy przez rodzica i darowanie ich dziecku bezsprzecznie zostanie zakwalifikowane jako darowizna.


W przypadku darowizny podatek trzeba zapłacić po przekroczeniu kwot wolnych od podatku. Obecnie, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej, czyli małżonek, zstępni (dzieci wnuki itd.), wstępni (rodzice, dziadkowie itd.) pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie – podatek zapłacimy dopiero po przekroczeniu 9637 zł. Jeżeli nabywcą jest osoba z II grupy podatkowej (zalicza się do nich wstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych), opodatkowaniu podlega wartość powyżej 7276 zł. W przypadku innych osób należących do III grupy podatkowej próg opodatkowania został ustalony na 4902 zł.


Jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie.Aleksandra Tarka, Marcin Jaworski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK