| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polisy nie zawsze z podatkiem

Polisy nie zawsze z podatkiem

Polisy posagowe dla dzieci niepowiązane z funduszami inwestycyjnymi są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Od kilku lat dużą popularnością, zwłaszcza wśród rodziców i dziadków, cieszą się polisy posagowe. Ubezpieczenia te mają przede wszystkim zapewnić zgromadzenie kapitału dla dziecka, tak by po osiągnięciu określonego wieku, np. pełnoletności, mogło z niego korzystać. Dodatkowo mogą też stanowić zabezpieczenie dziecka na wypadek śmierci ubezpieczającego. Może nim być nie tylko rodzic, ale też inna spokrewniona czy wręcz obca osoba. Umowa z taką dodatkową opcją może przewidywać trzy rozwiązania. Po pierwsze, przejęcie opłacania składek na wypadek śmierci ubezpieczonego. Wtedy funkcja gromadzenia pieniędzy jest kontynuowana. Po drugie – wypłatę renty po śmierci osoby ubezpieczonej. Tu zgromadzony kapitał jest wykorzystywany na bieżące potrzeby uposażonego dziecka. Po trzecie – jednorazową wypłatę sumy ubezpieczenia. Mniej popularne jest obecnie ubezpieczenie na życie i dożycie dziecka. Nie zabezpieczają one potomka przed utratą rodzica czy rodziców.Posag dla dziecka

– W niektórych przypadkach wypłaty z polis posagowych mogą być częściowo opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyjaśnia Marek Gadacz, doradca podatkowy z PricewaterhouseCoopers. Chodzi tu o tzw. polisy z opcją funduszu.


Dodaje, że gdyby była to typowa polisa posagowa bez opcji funduszu kapitałowego, to co do zasady uznałby, że jest ona zwolniona z podatku.


Robert Krasnodębski, radca prawny z Kancelarii Weil, Gotshal&Manges, również uważa, że jeżeli chodzi o ubezpieczenia bez funduszy kapitałowych, to bez względu na to, jaki był sposób finansowania składki i przez kogo, dochody uzyskane przez beneficjenta będą zwolnione z podatku dochodowego. Sprawa trochę komplikuje się, jeśli mamy ubezpieczenie z funduszem. Robert Krasnodębski zwraca uwagę na przypadek, kiedy polisa zawierana jest na rzecz osoby trzeciej, np. rodzic zawiera ją na rzecz dziecka. Z literalnego brzmienia przepisu nie wynika, czy zwolnienie dotyczy tylko przypadku, kiedy to podatnik inwestuje we własną polisę.


– Istnieje ryzyko zastosowania w tym przypadku wykładni celowościowej – podkreśla mecenas Krasnodębski. Jeżeli polisa jest finansowana przez osobę trzecią, to gdy zastosować wykładnię celowościową, może się okazać, że cała kwota wypłacona z ubezpieczenia podlega opodatkowaniu – podkreśla. Wynika to z faktu, że to nie uposażony ponosił ciężar wydatków związanych z polisą.


– W tym przypadku paradoksalnie wykładnia literalna jest korzystniejsza dla podatników, ale nie można wykluczyć, że organy podatkowe nie mogą sięgnąć właśnie po wykładnię celowościową – uważa Robert Krasnodębski. Postulujemy Ministerstwo Finansów powinno zająć oficjalne stanowisko, w którym wyjaśni, czy w przypadku polis posagowych istnieje jakiekolwiek niebezpieczeństwo opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Eksperci podatkowi nie mają co do tego pewności .

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK