| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulgi na darowizny kościelne

Ulgi na darowizny kościelne

Po środowym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, oddalającym skargę kasacyjną dotyczącą odliczania darowizny kościelnej, sytuacja podatników, którzy z tej oszczędności skorzystali, diametralnie się zmieniła. Zmieniła na gorsze, bo sąd kategorycznie mówi "nie" dla darowizn kościelnych odliczanych bez limitu.

Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego to wyrok, który może stać się przyczyną kłopotów niejednego podatnika korzystającego w ostatnich latach z bezlimitowego odliczenia darowizny kościelnej. Po raz pierwszy bowiem NSA w II instancji wypowiedział się merytorycznie co do zakresu odliczania tych darowizn.

W zeszłym roku sądy nie poprzestały na zajmowaniu się kwestią, jak powinna być udokumentowana darowizna na rzecz kościoła, tak by można ją było odliczyć w całości. Już wówczas zaczęły badać, czy podatnicy mogą nadal odliczać darowizny na podstawie ustaw kościelnych, czy tylko i wyłącznie w granicach limitu ustalonego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pierwsze, opowiadające się za drugim stanowiskiem, wyroki zapadły w sądzie w zeszłym roku. Składy orzekające kategorycznie wskazywały, że od 1 stycznia 1995 r. można było odliczać darowizny w granicach limitu z ustawy o podatku dochodowym. Potwierdził to również pierwszy wyrok wydany w II instancji, który „GP” zrelacjonowała w piątkowym numerze z ubiegłego tygodnia.

Problem tylko w tym, że nawet gdyby linia orzecznicza limitująca odliczenie darowizn kościelnych była konsekwentna i jednolita, to co innego wynika z oficjalnego stanowiska Ministerstwa Finansów. Resort, znając rozstrzygnięcia sądów administracyjnych, w jednym z pism przyzwolił w tym roku na dalsze stosowanie odliczeń bez limitu, uznając przepis z ustawy kościelnej za szczególny. Niestety, jeżeli stanowisko to nie zostanie zmienione i ujednolicone, los podatników, którzy po 1995 r. odliczali darowizny kościelne bez limitu, może zależeć od przekonań urzędnika. Organy podatkowe, które opowiedzą się za stanowiskiem zawartym w piśmie MF, nie będą kwestionować poczynionych przez podatnika odliczeń.

Gdyby jednak przyjęły za słuszny pogląd reprezentowany w najnowszych orzeczeniach sądów administracyjnych, zażądają zwrotu odliczonych ponad limit darowizn i to wraz z odsetkami. Jeśli NSA będzie konsekwentnie podtrzymywał swoją interpretację, podatnicy nie będą mieli żadnych szans na obronę swoich racji.
Aleksandra Tarka

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK