| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dla kogo 50-procentowe koszty

Dla kogo 50-procentowe koszty

W zeznaniu podatkowym składanym za 2005 rok osoby, które uzyskały zapłatę za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego czy korzystały z praw autorskich, będą mogły zastosować 50-procentowe koszty uzyskania przychodów.

Dzięki zastosowaniu kosztów uzyskania przychodów można zapłacić mniejszy podatek. W przypadku niektórych przychodów koszty te są dość wysokie, ponieważ wynoszą 50 procent uzyskanego przychodu. Takie właśnie koszty należą się w przypadku uzyskania zapłaty za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego przez pierwszego właściciela. 50-procentowe koszty dotyczą również przychodów z tytuły opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną.

Kolejny przypadek umożliwiający zastosowanie 50-procentowych kosztów obejmuje przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami. Należy jednak pamiętać, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika, ze środków podatnika, w danym miesiącu, składki na ubezpieczenia społeczne. Chodzi o ubezpieczenia wymienione w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, których podstawę wymiaru stanowi ten właśnie przychód.

Na tym jednak nie koniec. W praktyce zdarza się, że koszty uzyskania wspomnianych przychodów były wyższe niż 50 procent. Jeżeli podatnik jest w stanie to udowodnić, to wówczas koszty uzyskania przychodów przyjmuje się w takiej wysokości, w jakiej zostały faktycznie poniesione.

Krzysztof Tomaszewski


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »