| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dla kogo 50-procentowe koszty

Dla kogo 50-procentowe koszty

W zeznaniu podatkowym składanym za 2005 rok osoby, które uzyskały zapłatę za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego czy korzystały z praw autorskich, będą mogły zastosować 50-procentowe koszty uzyskania przychodów.

Dzięki zastosowaniu kosztów uzyskania przychodów można zapłacić mniejszy podatek. W przypadku niektórych przychodów koszty te są dość wysokie, ponieważ wynoszą 50 procent uzyskanego przychodu. Takie właśnie koszty należą się w przypadku uzyskania zapłaty za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego przez pierwszego właściciela. 50-procentowe koszty dotyczą również przychodów z tytuły opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną.

Kolejny przypadek umożliwiający zastosowanie 50-procentowych kosztów obejmuje przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami. Należy jednak pamiętać, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika, ze środków podatnika, w danym miesiącu, składki na ubezpieczenia społeczne. Chodzi o ubezpieczenia wymienione w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, których podstawę wymiaru stanowi ten właśnie przychód.

Na tym jednak nie koniec. W praktyce zdarza się, że koszty uzyskania wspomnianych przychodów były wyższe niż 50 procent. Jeżeli podatnik jest w stanie to udowodnić, to wówczas koszty uzyskania przychodów przyjmuje się w takiej wysokości, w jakiej zostały faktycznie poniesione.

Krzysztof Tomaszewski


Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »