| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jaka gmina, taki podatek

Jaka gmina, taki podatek

To, czy dochody z gospodarstwa agroturystycznego podlegają opodatkowaniu, zależy od tego, czy gmina, w której prowadzona jest działalność, ma charakter miejski czy wiejski.


– Potrzebna jest korekta przepisów, która zlikwiduje nierówne traktowanie gospodarstw agroturystycznych z różnych gmin – uważa radny.

W sprawie próbował interweniować u ministra finansów poseł Rafał Muchacki z PO. Dziwi się, że przepisy podatkowe mogą inaczej traktować taką samą działalność prowadzoną w różnych rejonach Beskidu Śląskiego.
Resort tłumaczy, że podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest powszechność opodatkowania, co oznacza, że podatkom podlegają wszelkie dochody z wyjątkiem tych, które precyzyjnie określono jako zwolnione. Z przepisów jasno wynika, że wynajem pokoi w gminach miejskich podlega podatkowi. Zdaniem ministerstwa, zwolnienie dla gospodarstw położonych w gminach wiejskich ma zaktywizować środowiska wiejskie, rozwój przedsiębiorczości, powstawanie i prowadzenie nowych form działalności, w których znaleźliby pracę nie tylko członkowie rodzin wiejskich prowadzących gospodarstwa rolne. Według resortu udzielanie preferencji podatkowych podmiotom zajmującym się wynajmowaniem pokoi w miastach przeczyłoby tym celom. Taka działalność jest zbliżona raczej do usług hotelarskich, a nie agroturystycznych.

– Jeśliby przyjąć, że podatnicy prowadzący działalność agroturystyczną na terenach miejskich powinni korzystać z powyższych zwolnień na zasadach analogicznych jak podatnicy prowadzący tę działalność na terenach wiejskich, zwolnienie takie, jako odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania, powinno zostać zapisane wprost w ustawie, a więc uwzględnione tylko poprzez zmianę przepisów ustawy o PIT – czytamy w odpowiedzi MF.
Poseł Rafał Muchacki zapowiada, że rozważy przygotowanie poselskiego projektu zmian w ustawach, by ujednolicić warunki prowadzenia działalności agroturystycznej.

PRZEPIS USTAWY O PIT WYWOŁUJĄCY SPORY
Wolne od podatku są dochody uzyskane z tytułu najmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

POSTULUJEMY
Trzeba znowelizować ustawy: o PIT i podatku ryczałtowym tak, by gospodarstwa agroturystyczne położone w gminach miejskich mogły korzystać z takich samych zwolnień jak gospodarstwa z gmin wiejskich.

Marcin Musiał
marcin.musial@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK