| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mieszkanie od rodziny bez podatku

Mieszkanie od rodziny bez podatku

Wielu rodziców przekazuje swoim dzieciom mieszkania. Co do zasady, od darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego albo zawartej w tej formie umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności trzeba zapłacić podatek. W przypadku umowy w formie aktu notarialnego podatek pobiera notariusz.


Obliczanie podatku

W niektórych przypadkach nie trzeba jednak płacić podatku od całości nabytych praw majątkowych, takich jak spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym. Zapłacimy tylko od wartości mieszkania przekraczającej 110 mkw. powierzchni użytkowej lokalu. Trzeba pamiętać, że dotyczy to tylko nabytych praw do lokalu w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej.
– Do podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn rzeczywiście nie wlicza się kwoty równej wartości 110 mkw. powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, do którego osoba fizyczna uzyskała prawo w drodze darowizny lub spadku od osoby zaliczonej do pierwszej grupy podatkowej, np. od ojca – potwierdza Radosław Kowalski, doradca podatkowy, prezes CEiD Spółki Doradztwa Podatkowego.

Można nie oddawać

Istnieje jednak możliwość uniknięcia podatku w całości – i to na podstawie przepisów ustawy. Zwalnia ona od podatku nabycie przez osoby zaliczone do I grupy podatkowej własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności.
– Podstawowe znaczenie będzie miał fakt, czy osoby zaliczane do I grupy podatkowej zawrą między sobą umowę darowizny czy też zniosą uprzednio istniejącą między nimi współwłasność. W pierwszym przypadku zastosowanie będzie mogło znaleźć zwolnienie przewidziane do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 mkw., w drugim natomiast będziemy mogli skorzystać z rozwiązania, zgodnie z którym zwolnione z opodatkowania jest nabycie własności rzeczy w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności – uważa Łukasz Strzelec z działu doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers.
– Co istotne, ustawodawca nie zastrzegł, że zwolnienie ma zastosowanie wyłącznie przy zniesieniu współwłasności łącznej, zaś zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych możliwe jest zbycie ułamkowej części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu – dodaje Radosław Kowalski.
Skoro tak, to wszystko jest tylko kwestią zawarcia odpowiedniej umowy w kręgu najbliższej rodziny. Należy zawrzeć umowę np. z synem o ustanowieniu współwłasności w częściach ułamkowych dotyczącej spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Następnie znieść nieodpłatnie taką współwłasność na rzecz członka rodziny, któremu chcemy przekazać lokal.
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »