| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kto zdaje egzamin

Kto zdaje egzamin

Ubiegający się o certyfikat księgowego pierwszy raz mają większe szanse na zdanie egzaminu niż te osoby, które przystępują do niego po raz kolejny - wynika z obserwacji Ministerstwa Finansów.

W ciągu ostatnich trzech lat przeprowadzono dziewięć sesji egzaminacyjnych na usługowe prowadzenie ksiąg, do których przystępowało za każdym razem od 244 do 510 osób. W całym tym okresie certyfikat księgowy otrzymało 958 osób. Zdawalność w ramach poszczególnych sesji plasowała się w przedziale od 22 do 36 proc. ogółu zdających.

Co sprawia, że statystyki nie są imponujące, mimo że uczestnik egzaminu może korzystać z dowolnych ustaw bez komentarzy oraz kalkulatorów? Wszystko wskazuje na to, że przygotowany przez komisję egzamin jest na tyle skomplikowany, że to on stanowi powód tak dużej niezdawalności. Osoby, które egzamin mają już za sobą, twierdzą, że co prawda można korzystać z dowolnych przepisów, ale trudność polega na tym, że odpowiedzi na pytania często różnią się nieznacznie, na przykład postawionym w innym miejscu przecinkiem lub jednym słowem. A to sprawia, że sens zdania może wydawać się taki sam.

Rygorystyczne są też zasady punktacji, którymi posługuje się komisja. Za nieprawidłową odpowiedź na pytanie testowe odejmowany jest jeden punkt. A certyfikat księgowy otrzyma osoba, która zdobędzie co najmniej 192 punkty z testu i minimum 18 punktów za zadania.

Agnieszka Pokojska
agnieszka.pokojska@infor.pl


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK