| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nieścisła informacja ministerstwa

Nieścisła informacja ministerstwa

Opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Finansów informacje mogą wprowadzić w błąd podatników, którzy chcą odliczać darowizny kościelne. Nie wynika z nich jasno, że od 2006 roku konieczna jest wpłata na konto.

Na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów opublikowano informacje dla podatników. W części poświęconej podatkowi dochodowemu od osób fizycznych opublikowano m.in. skalę podatkową i limity kosztów uzyskania przychodów dla pracowników na 2006 rok. Znalazły się tam również dwie ramki z ulgami odliczanymi od dochodu i od podatku, z których podatnik może skorzystać w tym roku.Niestety, do ramki w części dotyczącej darowizny kościelnej wkradła się nieścisłość, która nieuważnego podatnika może kosztować utratę odliczenia.MF wyjaśnia, że przy uldze wymagane jest pokwitowanie odbioru darowizny oraz w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny – sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność. Problem tylko w tym, że od 1 stycznia 2006 r. pokwitowanie do skutecznego skorzystania z ulgi już nie wystarcza. Ustawodawca zastrzegł, że wysokość darowizny musi być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Tym samym objął darowizny kościelne takim samym wymogiem dokumentacyjnym, co darowizny limitowane.MF nie uznało za stosowane poinformować podatników o tej niezwykle istotnej zmianie. Zamieszczona na stronach internetowych MF ramka oczywiście nie zawiera – z przyczyn oczywistych – wszystkich warunków skorzystania z ulg. Co więcej, w przypadku darowizny kościelnej nawet zastrzega, że „pozostałe warunki zostały określone w art. 26 ust. 7 ustawy w związku z ust. 6d”. To właśnie z tych przepisów wynika dodatkowy obowiązek dokumentacji.Taka forma może jednak dziwić biorąc pod uwagę, że MF uznało za istotne poinformowanie o drugiej istotnej zmianie dotyczącej darowizny kościelnej, czyli o obowiązku ujawnienia danych obdarowanego i wysokości darowizny w zeznaniu rocznym.WAŻNE


Tak informuje MF

• Wymagane pokwitowanie odbioru darowizny oraz w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny – sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.


Tak powinno poinformować

• UWAGA! Od 1 stycznia 2006 r. darowizny kościelne muszą być udokumentowane dowodem wpłaty na konto obdarowanego.


• W okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny podatnik musi uzyskać sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność charytatywno-opiekuńczą.Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK