| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Minister nie odstąpi od podatku

Minister nie odstąpi od podatku

Minister finansów może zaniechać poboru podatku od Polaków pracujących w Anglii. Musi jednak istnieć ważny interes społeczny lub ważny interes podatników. Zdaniem MF przesłanki te nie występują. Z opinią tą nie zgadzają się eksperci.

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii po powrocie do kraju muszą dopłacać podatek. Zazwyczaj jest to 20, a nawet 30 proc. Jest jednak wyjście z tej patowej sytuacji. Można zmienić umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania – choć to długa i skomplikowana procedura. Jeśli zostałoby wybrane to rozwiązanie przy rozliczaniu dochodów za 2005 rok, podatnicy na poprawę sytuacji nie mają co liczyć. Minister finansów może jednak wydać rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku m.in. od Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Aby rozporządzenie mogło zostać wydane, musi istnieć ważny interes społeczny lub ważny interes podatnika. Do tego rozwiązania nie kwapi się jednak Ministerstwo Finansów.
Zdaniem Mirosława Barszcza, wiceministra finansów, w przypadku Polaków pracujących w Anglii trudno znaleźć ważny interes, czy to społeczny czy podatników.
– Oczywiście w interesie wszystkich podatników jest niepłacenie podatków, ale nie o taki interes podatnika przecież chodzi! Minister finansów musi podejmować decyzje w granicach prawa. Inaczej musi liczyć się z tym, że może stanąć przed Trybunałem Stanu – wyjaśnia Mirosław Barszcz. Jednocześnie dodaje, że problem z płaceniem podatków przez Polaków pracujących w Anglii polega nie na tym, że muszą je płacić również w Polsce, ale na tym, że nie byli wcześniej świadomi takiego obowiązku. Zmiana sytuacji Polaków pracujących za granicą wymaga jego zdaniem zmian w ustawie.

Szybka procedura

Według Mariusza Gumoli, prawnika z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, z uwagi na długą procedurę zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, wydaje się, iż jedynym sposobem na szybkie rozwiązanie problemu związanego z obowiązkiem zapłaty w Polsce podatku od dochodów osiąganych przez polskich rezydentów w Wielkiej Brytanii jest wydanie przez ministra finansów rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od tych dochodów.
– Należałoby się jednak zastanowić, czy takie rozporządzenie nie powinno dotyczyć również podatników osiągających dochody w innych państwach, dla których również właściwa jest metoda odliczenia proporcjonalnego. Znajdują się oni w analogicznej sytuacji jak rodacy zarobkujący w Wielkiej Brytanii – argumentował nasz rozmówca.
Zdaniem Dariusza Bednarskiego, dyrektora departamentu doradztwa podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, minister finansów ma prawo zaniechać w całości lub w części poboru podatków, określając rodzaj podatku, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których dotyczy zaniechanie.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK