REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepisy trzeba pilnie poprawić

REKLAMA

Pełnomocnicy podatników kwestionują przepisy określające podstawy skargi kasacyjnej. Wątpliwości ma również rzecznik praw obywatelskich. Możliwości zmian nie wyklucza sam NSA.
Zmiana reguł postępowania przez Naczelnym Sądem Administracyjnym obowiązująca od 2004 roku w związku z reformą sądownictwa administracyjnego wprowadziła niemałe zamieszanie. Zwłaszcza pełnomocnicy skarżących nie mogli przestawić się na sztywne rygorystyczne reguły skargi kasacyjnej. Ale musieli je stosować, bo przepisy dotyczące skargi kasacyjnego wprowadziły tzw. przymus adwokacki. Najbardziej boleśnie ten proces odczuli podatnicy, których skargi mogli sporządzać adwokaci, radcowie prawni oraz doradcy podatkowi. Dla podatników okazało się to dotkliwe nie tylko dlatego, że pełnomocnikom, którzy nie mieli doświadczenia kasacyjnego, trudniej było sporządzić dobrą skargę. Decydujące było to, że w przypadku podatników oddalona czy odrzucona skarga to straty finansowe.

Po ponad dwóch latach sytuacja się ustabilizowała. Jednak nadal zdarzają się źle napisane skargi. Wielu pełnomocników wskazuje, że powodem nie jest brak kompetencji, ale niejasne przepisy określające podstawy kasacji. Do Trybunału Konstytucyjnego trafiło co najmniej kilka skarg kwestionujących ich niekonstytucyjność (przykładowo sprawy o sygn. SK 34/05 i SK 61/05, które czekają na rozpoznanie).

Na problemy te zwrócił uwagę rzecznik praw obywatelskich w piśmie skierowanym do prezesa NSA.

Zdaniem RPO treść obowiązujących przepisów wpływa na zakres faktycznej dostępności skargi kasacyjnej w postępowaniu sądowoadministracyjnym. NSA rozpoznaje sprawę w granicach skargi kasacyjnej, co oznacza, że sąd jest związany podstawami i wnioskami skargi.

RPO zasugerował, że z uwagi na powszechne przekonanie o konieczności zmiany należy rozważyć podjęcie prac legislacyjnych w zakresie podstaw kasacyjnych bez potrzeby oczekiwania na stanowisko Trybunału Konstytucyjnego.

O tym, że dyskusja dotycząca przepisów określających podstawy skargi kasacyjnej jest prowadzona na dobrym poziomie, zapewnia prezes Izby Finansowej Marek Zirk-Sadowski.

– Docierają do nas sygnały o zarzutach stawianych tym przepisom, ale może to dotyczyć nie tyle samego przepisu, ile praktyki. Jeżeli chodzi o sprawy oczekujące na rozstrzygnięcie w Trybunale Konstytucyjnym, będziemy z uwagą śledzić ich los – podkreśla prezes Zirk-Sadowski.

– Na razie NSA wstrzymuje się z ewentualnymi propozycjami zmian legislacyjnych, aby móc uwzględnić zarówno sugestie TK, rzecznika praw obywatelskich, jak i nasze doświadczenia orzecznicze – podkreśla prezes. Jego zdaniem będzie to dobrą podstawą do dyskusji legislacyjnej nad zmianami w przepisach procedury sądowo-administracyjnej.

NAJCIEKAWSZE WYROKI NSA DOTYCZĄCE SKARGI KASACYJNEJ
• Przytoczenie w skardze kasacyjnej przepisu prawa materialnego nieznanego ustawie należy do istotnej wadliwości skargi kasacyjnej – wyrok z 27 stycznia 2005 r., sygn. akt FSK 970/04
• W sytuacji, gdy w skardze kasacyjnej zarzuca się zarówno naruszenie prawa materialnego, jak i naruszenie przepisów postępowania, w pierwszej kolejności rozpoznaniu podlega ostatnio wymieniony zarzut – wyrok z 9 marca 2005 r., sygn. akt FSK 1724/04
• Błędy natury procesowej, które nie miały istotnego wpływu na wynik sprawy, nie dają podstawy do uchylenia zaskarżonego orzeczenia. Nie stanowią one podstawy kasacyjnej – wyrok z 24 maja 2005 r., sygn. akt FSK 2321/04
• Nie wystarczy ograniczyć się do stwierdzenia, co ustaliły organy. Niezbędne jest wskazanie, które ustalenia zostały przyjęte przez sąd pierwszej instancji, a które nie – wyrok z 12 maja 2005 r., sygn. akt FSK 2123/04.

Aleksandra Tarka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA