| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fikcyjna obniżka PIT

Fikcyjna obniżka PIT

Propozycja likwidacji ryczałtowych kosztów uzyskania przychodów dla umów autorskich i umów cywilnoprawnych będzie ciosem dla wielu podatników. Zdaniem ekspertów to dowód na to, że obniżka podatków po raz kolejny jest fikcją.

Ministerstwo Finansów w swoim planie na reformę systemu podatkowego chce zlikwidować zryczałtowane koszty uzyskania przychodów dla umów autorskich oraz umów zlecenia i dzieło. W zamian miałyby zostać określone koszty kwotowo. Zdaniem resortu taka zmiana wyeliminuje istniejące dotychczas różnice w tym zakresie w stosunku do osób uzyskujących przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych. Co na to eksperci? Uważają, że pomysł ten uderzy w sporą grupę podatników.
– Propozycja Ministerstwa Finansów dotycząca likwidacji ryczałtowych kosztów uzyskania przychodów w przypadku umów autorskich, zlecenia i o dzieło uderzy na pewno w wielu podatników rozliczających się w ten sposób. Nie należy zapominać, że są to bardzo popularne i powszechnie występujące w obrocie gospodarczym umowy, dlatego też projekt Ministerstwa Finansów należy ocenić jako bardzo niekorzystny – uważa Jacek Tkaczyk, ekspert podatkowy.

Kwotowe koszty to za mało

Nasz rozmówca wyjaśnił także, że obecne koszty uzyskania przychodu wynoszą 20 proc. uzyskanego przychodu w przypadku umów zlecenia i o dzieło oraz 50 proc. w przypadku umów dotyczących praw autorskich. Ustalenie stałych stawek kwotowych kosztów wpłynie negatywnie na dochody podatników.
– W przypadku obecnych kosztów ustalanych procentowo, koszty te rosną wraz ze wzrostem wynagrodzenia otrzymywanego przez podatnika, w przypadku kosztów ustalanych kwotowo będą one zawsze stałe – dodał Jacek Tkaczyk.
Podobnego zdania jest Grzegorz Maślanko, radca prawny w Departamencie Doradztwa Podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, który podkreślił, że wprawdzie nadal koszty uzyskania przychodu mają być zryczałtowane, ale jest znacząca różnica pomiędzy 50-proc. przychodu a ryczałtem kwotowym. Przy bardzo zróżnicowanej wielkości przychodów z tego źródła kwota ryczałtu nie może być wysoka. Zresztą kwotowy ryczałt kosztowy mamy w przypadku stosunku pracy: jaki jest – wiemy. Czy efektem będzie ograniczenie podaży? Zapewne nie. Zmniejszą się po prostu realne dochody ludzi utrzymujących się z wykorzystania praw autorskich.
– Nie można się oprzeć wrażeniu, że chodzi o zwiększenie przychodów budżetowych – argumentował ekspert HLB Frąckowiak i Wspólnicy.

Wyższe obciążenia podatkowe

Według Pawła Jabłonowskiego, prawnika w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, trudno na razie jednoznacznie ocenić plany resortu finansów dotyczące wprowadzenia kwotowych kosztów uzyskania przychodów. Ministerstwo już od pewnego czasu zapowiadało urealnienie kosztów uzyskania przychodów w przypadkach, w których koszty te były zryczałtowane.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK