| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Do odliczenia potrzebna faktura

Do odliczenia potrzebna faktura

Jeśli wspólnota mieszkaniowa prowadziła remont budynku mieszkalnego i to na nią wystawione są faktury, jej członek nie będzie mógł skorzystać z ulgi remontowej.

Część wspólnot mieszkaniowych, które w ubiegłym roku prowadziły dość kosztowne remonty zarządzanych przez siebie budynków mieszkalnych, zapewniała swoich członków, że poniesione przez nie wydatki będą mogli odliczyć od podatku w ramach ulgi remontowej. Stanowiska tego nie podzielają jednak organy podatkowe, które w takich sytuacjach odmawiają prawa do odliczeń, tym bardziej że niektóre wspólnoty nie są podatnikami VAT (por. postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań – Jeżyce z 22 lutego 2006 r., nr SD/415-84/05).

Na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat.
Podatek dochodowy od osób fizycznych zmniejsza się na zasadach określonych w odpowiednich przepisach, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Same wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej – na podstawie dowodu tej wpłaty.

A zatem z ulgi na remont i modernizację budynku (lokalu) mieszkalnego członkowie wspólnoty mieszkaniowej mogą skorzystać po spełnieniu licznych warunków, które dotyczą m.in. właściwego udokumentowania wydatków objętych ulgą. Przypomnijmy, że powinny to być faktury wystawione przez podatników podatku od towarów i usług. Dlatego, jeśli faktura nie została wystawiona na członków wspólnoty mieszkaniowej lecz na wspólnotę, nie może być spełniony wspomniany warunek. W konsekwencji członkowie wspólnoty mieszkaniowej nie mogą należnego podatku dochodowego pomniejszyć o odliczenia z tytułu remontu.

Edyta Wereszczyńska
edyta.wereszczynska@infor.pl


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK