| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Więcej firm, wyższe wpływy

Więcej firm, wyższe wpływy

Wielu przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki podlegającej ustawie o CIT, ponieważ zapewnia im to większe poczucie bezpieczeństwa.


Paweł Wójciak, doradca podatkowy z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej uważa, że powodem wzrostu wpływów z CIT jest obniżenie w 2004 r. stawki CIT dla niektórych podatników z 27 proc. do 19 proc. podstawy opodatkowania.


– Obniżenie stawki podatkowej sprawia także, że sami podatnicy deklarują więcej podatków. W rezultacie budżet otrzymuje więcej wpływu z tytułu podatku o obniżonej stawce – podkreśla Paweł Wójciak.Problem z dywidendami

Spółki kapitałowe wypłacają m.in. osobom fizycznym dywidendy. Powstają wątpliwości, czy nie dochodzi do podwójnego opodatkowania. Najpierw spółka płaci 19-procentowy CIT od swoich dochodów. Następnie zaś osoba fizyczna otrzymująca dywidendę od spółki płaci 19-proc. PIT. W opinii Sławomira Mikołajuka, możemy w takiej sytuacji mówić jedynie o podwójnym opodatkowaniu w sensie ekonomicznym. Podatek dotyczący tych samych dochodów płacony jest najpierw przez spółkę, a następnie przez osobę fizyczną otrzymującą dywidendę, czyli przez dwóch podatników. Nie mamy natomiast do czynienia z podwójnym opodatkowaniem w sensie prawnym. Występuje ono tylko wtedy, gdy ten sam podatnik płaci dwa razy podatek z tytułu otrzymania jednego dochodu, np. wnosi podatek po raz pierwszy za granicą, a drugi raz w kraju. Podobnego zdania jest Andrzej Ladziński.


– Jeżeli najpierw spółka płaci 19-proc. CIT, a po wypłaceniu dywidendy otrzymująca ją osoba wnosi 19-proc. PIT, to w sensie prawnym nie występuje podwójne opodatkowanie. Spółka i osoba fizyczna to przecież dwa osobne podmioty. Bywa i tak, że osoba fizyczna ma 100 proc. udziałów w spółce. Taka osoba może mieć poczucie, że płaci dwa razy podatek. W takim przypadku jednak można mówić co najwyżej o podwójnym opodatkowaniu w sensie ekonomicznym, lecz nie prawnym – podkreśla Andrzej Ladziński.Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK