| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Małżonek może odliczyć wydatki

Małżonek może odliczyć wydatki

Gdy głównym najemcą jest tylko jeden z małżonków, między którymi zniesiono wspólność majątkową, drugiemu przysługuje prawo do ulgi remontowej, tylko jeśli ponosił wydatki na remont najmowanego lokalu.


Najmniej kłopotów z rozliczeniem podatków mają podatnicy, którzy PIT wypełniają wspólnie z małżonkiem, z którym łączy ich małżeńska wspólność majątkowa. Wątpliwości pojawiają się, jeśli małżonków obowiązuje rozdzielność majątkowa. Kłopotliwe może być wtedy skorzystanie nawet z odliczeń w ramach ulgi remontowej.Bez wspólnego majątku

Może tak być w sytuacji, kiedy sąd w trakcie trwania małżeństwa zniósł wspólność majątkową pomiędzy małżonkami, ale nie nastąpiło zniesienie wspólności najmu lokalu. Wielu podatników poniosło nakłady finansowe w związku z remontem mieszkania, którego głównym najemcą jest współmałżonek. Ich rozliczenie nie budziłoby większych wątpliwości, gdyby pomiędzy małżonkami istniała wspólność majątkowa. Jednak podatnicy często nie wiedzą, czy mogą skorzystać z ulgi remontowej, jeśli obowiązuje ich rozdzielność majątkowa, a wszystkie faktury były wystawiane na małżonka, który nie jest głównym najemcą. Organy podatkowe potwierdzają, że takim podatnikom również przysługuje prawo do odliczeń w ramach ulgi remontowej – por. postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 19 stycznia 2006 r. (nr RO-XV/415/665-21/PDOF/BD/05).WAŻNE


Małżonkowie bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe są najemcami lokalu, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa. Najem zaś jest wystarczającym tytułem prawnym, który uprawnia do skorzystania z ulgi remontowej.Z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw wynika, że wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku docho-dowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, poniesione w latach 2004–2005, podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w tej ustawie w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.


Zgodnie zaś z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, podatek dochodowy od osób fizycznych zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2–15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego lokalu lub budynku mieszkalnego. Jednym z podstawowych warunków uprawniających do korzystania z odliczeń jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lokalu mieszkalnego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK