| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dlaczego sprawdzony podatnik będzie miał lepiej

Dlaczego sprawdzony podatnik będzie miał lepiej

Pakiet zmian podatkowych przedstawionych przez ministra finansów przewiduje wprowadzenie nowej instytucji sprawdzonego podatnika.


Korzyści podatkowe

Spełnienie wszystkich warunków przez ubiegającego się o wpis przedsiębiorcę nie jest łatwe, ale się opłaca, gdyż sprawdzony podatnik będzie korzystał z licznych preferencji podatkowych. Ilekroć przepisy wymagają przedłożenia zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub o wysokości zaległości podatkowych będzie istniało domniemanie, że sprawdzony podatnik nie posiada zaległości podatkowych. Kontrola podatkowa prowadzona przez organ podatkowy może zostać wszczęta u sprawdzonego podatnika nie wcześniej niż w terminie 1 miesiąca po doręczeniu mu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia tej kontroli. Uprawnienie to nie będzie dotyczyło tylko kontroli zasadności zwrotu podatku od towarów i usług. Istotnym przywilejem jest wstrzymanie wykonania decyzji do czasu rozstrzygnięcia sprawy w postępowaniu odwoławczym lub przed sądem administracyjnym. Decyzja wydana wobec sprawdzonego podatnika, co do której wniesiono odwołanie, nie będzie podlegać wykonaniu do czasu wydania decyzji ostatecznej. W razie wniesienia skargi do sądu administracyjnego wykonanie decyzji ostatecznej ulegnie wstrzymaniu do czasu uprawomocnienia się orzeczenia sądu administracyjnego.
Interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego na wniosek sprawdzonego podatnika będzie wydawał minister finansów bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 1 miesiąca od dnia złożenia wniosku. Tylko wyjątkowo termin ten będzie podlegał przedłużeniu w sytuacji okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu. Dodatkowo sprawdzony podatnik będzie mógł udzielać poręczenia w celu zabezpieczenia wykonania decyzji organu podatkowego. Obecnie poręczycielem może być tylko bank krajowy, oddział banku zagranicznego, oddział instytucji kredytowej w rozumieniu przepisów prawa bankowego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bogdan Świąder
bogdan.swiader@infor.pl


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK