| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dlaczego sprawdzony podatnik będzie miał lepiej

Dlaczego sprawdzony podatnik będzie miał lepiej

Pakiet zmian podatkowych przedstawionych przez ministra finansów przewiduje wprowadzenie nowej instytucji sprawdzonego podatnika.


Będzie on korzystał z różnych preferencji w porównaniu z pozostałymi przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą.
W projekcie zmian do Ordynacji podatkowej Ministerstwo Finansów zdecydowało o promowaniu rzetelnych podatników, którzy wywiązują się obowiązkowo i w terminie z rozliczania podatków. Proponuje się wprowadzenie instytucji sprawdzonego podatnika, która będzie się opierała na większym zaufaniu do podatników, którzy prowadzą działalność od kilku lat i wywiązują się z obowiązków podatkowych. Otrzymanie statusu sprawdzonego podatnika ma przynieść korzyści przedsiębiorcy i organom podatkowym oraz wzmacniać wzajemne zaufanie.

Wpis jawny dla każdego

Rejestracja sprawdzonego podatnika ma następować na jego wniosek przez dyrektorów izb skarbowych. Oprócz rejestrów w poszczególnych izbach prowadzony ma być rejestr centralny przez ministra finansów. Przedsiębiorca, który ubiega się o wpis, będzie musiał za to zapłacić 250 zł. Jednak nie jest to dużo, biorąc pod uwagę fakt, że będąc wpisanym do takiego rejestru, uzyskuje poświadczenie swojej rzetelności. Nie jest to bez znaczenia dla jego kontrahentów, którzy w każdym przypadku mogą sprawdzić bezpłatnie wpis w rejestrze, który jest jawny dla osób trzecich.

Biznes przez 3 lata

Podstawowym warunkiem otrzymania statusu sprawdzonego podatnika będzie nieprzerwane prowadzenie działalności gospodarczej przez co najmniej 36 miesięcy. Przedsiębiorca nie będzie mógł też w okresie 24 miesięcy otrzymać żadnych decyzji, w których organ podatkowy określi inną kwotę podatków niż ta, która wynika z deklaracji podatnika. W stosunku do przedsiębiorcy ubiegającego się o przyznanie statusu sprawdzonego podatnika nie może być wydana we wspomnianym okresie decyzja określająca wysokość zobowiązania podatkowego, z której wynika, że nie zadeklarowano lub zaniżono wysokość zobowiązania podatkowego w kwocie przekraczającej 3 proc. podatku należnego lub zawyżono kwotę nadpłaty, zwrotu podatku lub zwrotu różnicy podatku w kwocie przekraczającej 3 proc. nadpłaty, zwrotu podatku lub zwrotu różnicy podatku. Brak nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych w okresie ostatnich 24 miesięcy przed złożeniem wniosku o wpis do rejestru sprawdzonych podatników ma wynikać z raportu uprawnionego audytora.
Ponadto w stosunku do wnioskodawcy nie może być otwarta likwidacja lub ogłoszona upadłość. Przedsiębiorca nie może być również wpisany w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych ani prawomocnie ukarany za popełnienie przestępstwa skarbowego lub przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK