| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Darowizny dla najbliższych bez podatku

Darowizny dla najbliższych bez podatku

Przekazana najbliższym darowizna będzie zwolniona z podatku - przewiduje projekt opracowany w Ministerstwie Finansów.


Zgodnie z projektem zmian, inaczej niż dotychczas należałoby definiować przedmiot opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. I tak, zgodnie z przewidywanymi zmianami podatkowi od spadków i darowizn podlegać będzie nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych tutaj wykonywanych, tytułem:
• dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;
• darowizny, polecenia darczyńcy;
• zasiedzenia;
• nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
• zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
• nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.
Podatkowi miałoby również podlegać – tak jak do tej pory, ale w nieznacznie zmienionym zapisie – nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Zwolnienia na nowo

Obecne zwolnienie od podatku nabycia w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w okresie 5 lat zostało dodatkowo uzależnione od terminu, w jakim obdarowany musiałby przeznaczyć otrzymaną darowiznę na określone w ustawie cele. Zgodnie z projektem, obdarowany mógłby skorzystać ze zwolnienia od podatku w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, ale tylko wtedy, jeśli darowiznę przeznaczy w okresie 12 miesięcy od dnia ich otrzymania na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni, budowę domu jednorodzinnego, nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo spłatę kredytu mieszkaniowego zabezpieczonego hipoteką.
Zwolnionymi z podatku z tytułu nabycia w drodze darowizny praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego – zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 pkt 6 – mieliby być rodzeństwo oraz osoby pozostające faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim z posiadaczem tego rachunku w kasie mieszkaniowej, pod warunkiem przeznaczenia środków zgromadzonych na tym rachunku na cele mieszkaniowe.

Najbliżsi bez podatku

Projekt przewiduje zmodyfikowanie grup podatkowych, w tym utworzenie grupy 0, do której mieliby się zaliczać małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, ojczym i macocha. Do I grupy zaliczać by się mieli pozostali nabywcy z obecnej I grupy, tj.: rodzeństwo, synowa, zięć i teściowie. Bez zmian pozostać ma zakres podmiotowy II i III grupy podatkowej.
Całkowite zwolnienie od podatku przewidziane jest dla osób najbliższych, zaliczanych do nowo utworzonej 0 grupy podatkowej. Ta grupa nabywców będzie zwolniona od podatku, pod warunkiem zgłoszenia nabycia rzeczy lub praw majątkowych organowi podatkowemu, a w przypadku nabycia pieniędzy (powyżej 3000 zł rocznie) – pod warunkiem przekazania ich przy wykorzystaniu systemu bankowego.
Wspomniany obowiązek zgłoszenia do organu podatkowego przewidywałby, że w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w ciągu trzech miesięcy od dnia przyjęcia spadku, nabywcy musieliby zgłosić nabyty majątek właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.
Projekt zakłada też doprecyzowanie przepisów przewidujących ulgę podatkową przy nabyciu budynku lub lokalu.

Edyta Wereszczyńska
edyta.wereszczynska@infor.pl


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK