| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie nowa metoda amortyzacji dla małych firm

Będzie nowa metoda amortyzacji dla małych firm

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zachętę do inwestowania. Zaproponowało więc tzw. małym podatnikom nową metodę amortyzacji uproszczonej.


Projekt zmian przedstawiony przez Ministerstwo Finansów obejmuje między innymi regulacje dotyczące amortyzacji określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wiele z zaproponowanych zmian ma co prawda jedynie charakter redakcyjny, można jednak odnaleźć w projekcie kilka mniej lub bardziej istotnych o charakterze merytorycznym.

Wkłady niepieniężne

Jedna z nich dotyczy art. 22g regulującego kwestie wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W przepisie tym nowym elementem jest określenie wysokość wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych przez podatników w razie likwidacji osoby prawnej. W związku z tym został dodany przepis, który nie pozwala określać takiej wartości ponad wartość rynkową.
Ponadto nowym uregulowaniem jest przepis, zgodnie z którym podatnicy otrzymujący wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części będą ustalali wartość otrzymanego majątku w wartości początkowej ustalonej w księgach zbywcy.
Zmiany mają dotyczyć również art. 22h i również podatników, którzy otrzymywali wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Po zmianach będą oni mieli obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Muszą przy tym uwzględnić metody amortyzacji i wysokości dokonanych odpisów amortyzacyjnych, które stosował do tej pory zbywca.

Budynki niemieszkalne

Kolejna propozycja, którą zaproponował resort finansów, odnosi się do uregulowań zawartych w artykule 22j. Dotyczą one budynków niemieszkalnych, których okres amortyzacji podatkowej wynosi 40 lat. Nowe brzmienie tego przepisu nakazywać będzie nabywcy budynku amortyzację uwzględniającą dotychczasowy okres amortyzacji ustalony przez zbywcę. Należy jednak pamiętać, że okres, w którym będzie amortyzował budynek nowy właściciel, nie może być krótszy niż 10 lat.

Jednorazowa amortyzacja

Najbardziej istotne zmiany przewidziano w art. 22k, który reguluje sferę dotyczącą odpisów od wartości początkowej maszyn i urządzeń. Ustawodawca zamierza w tym przypadku uchylić ustępy 4, 5 i 6, a w zamian dodać nowe od 7 do 12. W związku z tym wprowadzona będzie nowa metoda jednorazowej amortyzacji dla małych podatników oraz tych, którzy rozpoczynają działalności i przewidują, że do tej grupy podatników będą się zaliczać. Kryterium, jakim posłuży się ustawodawca w określaniu małych i dużych, jest wysokość przychodów ze sprzedaży w roku poprzednim (lub też przewidywanych dla podatników rozpoczynających działalność). Limit wynosi równowartość 800 000 euro (określony jest on w ustawie o rachunkowości). Należy przy tym przypomnieć, że w takim przypadku osoby przed rozpoczęciem roku obrotowego zobowiązane są do zawiadomienia o tym urzędu skarbowego, właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK