REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stare przepisy wracają ponownie do łask

REKLAMA

Do Ordynacji podatkowej powrócił przepis pozwalający organom skarbowym korzystać z dowodów zebranych przez policję w postępowaniach jeszcze niezakończonych.
Prezydent podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej i ustawy o kontroli skarbowej. Zmiana w Ordynacji podatkowej przywraca poprzednie brzmienie art. 144 i 181 sprzed 1 września ubiegłego roku. Urzędnicy skarbowi stracili wtedy prawo powoływania się w postępowaniach podatkowych na dowody zebrane przez inne służby w postępowaniach, które nie zostały zakończone prawomocnie. Zmiany zapewniły większą ochronę podatnikom spierającym się z fiskusem, ale pozbawiły organy skarbowe oręża w walce z nieprawidłowościami podatkowymi. Według Ministerstwa Finansów niemożliwa stała się współpraca między fiskusem a organami ścigania. Postępowania uległy znacznemu wydłużeniu, wzrosły też koszty kontroli.

Zdaniem wiceministra finansów Pawła Banasia fiskus stracił prawo wglądu do faktur zajętych przez policję. Trudne stało się ściganie wielu najpoważniejszych przestępstw podatkowych, zwłaszcza walka z mafią paliwową czy ukrywaniem dochodów oraz wyłudzeniami VAT. W wielu przypadkach inspektorzy skarbowi muszą powtarzać dowody, na przykład specjalistyczne opinie biegłych, mimo że zostały już one wydane na zlecenie prokuratury. Urzędnicy skarbowi argumentują, że wykluczenie z postępowania części dowodów szkodzi podstawowym zasadom wynikającym z Ordynacji podatkowej – prawdzie obiektywnej i swobodnej ocenie dowodów.

Resort finansów liczy, że powrót do poprzedniego brzmienia art. 181 Ordynacji podatkowej usprawni postępowania podatkowe. Fiskus znowu będzie mógł korzystać z dowodów zebranych przez policję czy prokuraturę w postępowaniach, które nie zostały prawomocnie zakończone.

Krytycy powrotu przepisu sprzed 1 września jednak ostrzegają, że podatnicy mogą mieć utrudniony dostęp do dowodów zebranych w postępowaniach innych niż podatkowych.

Mniej kontrowersji budzi nowelizacja art. 144 Ordynacji podatkowej. Umożliwi ona gminom doręczanie decyzji podatkowych za pośrednictwem sołtysów. Wprowadzona w ubiegłym roku zmiana okazała się fatalna dla budżetów samorządów. Gminy muszą zatrudniać kurierów lub płacić za przesyłki Poczcie Polskiej.

Emocje wzbudziły zmiany w ustawie o kontroli skarbowej. I tym razem chodzi o powrót do obowiązujących wcześniej przepisów – ułatwiających kontrolę skarbową u tzw. dużych podatników. Zgodnie z obecnym stanem prawnym, kontrolę taką może wszcząć wyłącznie generalny inspektor kontroli skarbowej na wniosek urzędu skarbowego obsługującego dużą firmę.

To, zdaniem MF, powoduje wydłużenie procesu wszczynania postępowania kontrolnego oraz zbędne mnożenie dokumentacji. Po wejściu w życie nowelizacji zgoda GIKS nie będzie już potrzebna. Do kontroli w dużych firmach będą miały zastosowanie zasady ogólne dotyczące wszczynania postępowań kontrolnych, określone w ustawie o kontroli skarbowej.

Marcin Musiał
marcin.musiał@infor.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA