| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zakwestionować decyzję podatkową

Jak zakwestionować decyzję podatkową

Jeżeli podatnik chce zakwestionować decyzję podatkową w nadzwyczajnym trybie, jakim jest stwierdzenie nieważności, musi znać przesłanki jej orzeczenia. Jedną z nich jest rażące naruszenie prawa.


Spór między organami podatkowymi a spółką dotyczył pożyczki. W toku kontroli okazało się, że spółka otrzymała od zagranicznych wspólników pożyczki. Zdaniem organów podatkowych, spółka uzyskała w związku z tym nieodpłatne świadczenie, czego nie uwzględniono w rozliczeniu.Spółka nie wniosła skargi do sądu administracyjnego na decyzję odwoławczą. Dopiero później skorzystała z trybu stwierdzenia nieważności decyzji. Organy podatkowe zwróciły jednak uwagę, że stwierdzenie nieważności to nadzwyczajny środek wzruszenia decyzji. Wymaga więc zaistnienia określonych, nadzwyczajnych okoliczności. A takie w tej sprawie nie zaistniały.Takiego samego zdania był sąd I instancji. Oddalając skargę zauważył, że skoro podatniczka wybrała nadzwyczajny tryb wzruszenia decyzji, to musi wiedzieć, jakie przesłanki należy spełnić. Jedną z nich jest rażące naruszenie prawa. Jednak są to takie sytuacje, gdy treść decyzji jest rażąco sprzeczna z treścią przepisu prawa. A zdaniem sądu zaskarżona decyzja odmawiająca stwierdzenia nieważności takiego warunku nie spełnia.Spółka nie dała za wygraną i wniosła skargę kasacyjną od niekorzystnego wyroku. Jej pełnomocnik podkreślał, że co prawda spółka otrzymała w latach 1999–2000 pożyczki, ale nie można było od nich zapłacić odsetek, bo w chwili wymagalności pożyczek tj. 2001 roku, do przepisów prawa handlowego wprowadzono wyraźny zakaz oprocentowania pożyczek udzielanych przez zagraniczne podmioty. Zdaniem pełnomocnika nie można karać podatniczki i obsługującej ją kancelarii za działania zgodne z prawem.NSA jednak skargę oddalił. Sąd podzielił stanowisko sądu I instancji, że nie doszło do rażącego naruszenia prawa. Jak podkreślono w uzasadnieniu, w sprawie mamy do czynienia z podatkiem dochodowym. Jest to podatek roczny. Rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy – przypomniał NSA. A zatem również w tym przypadku mamy do czynienia z zamkniętym stanem faktycznym. Zdarzeniem, które ma kluczowe znaczenie, jest nieoprocentowana pożyczka w latach 1999 i 2000. Należy ją zbadać, biorąc pod uwagę stan prawny i faktyczny za ten okres. Organy podatkowe ani sąd nie popełniły więc błędu – konkludował NSA.


Sygn. akt IIFSK566/05.Aleksandra Tarka


aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »