| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zakres uslug doradcy podatkowego

Zakres uslug doradcy podatkowego

Doradca podatkowy jest w szczególności obowiązany postępować zgodnie z przepisami prawa, ze złożonym ślubowaniem i z zasadami etyki zawodowej oraz zachować w tajemnicy fakty i informacje, z którymi zapoznał się wykonując swój zawód.


TRZY PYTANIA DO... ALEKSANDRA RAMM
konsultanta w firmie TPA Horwath Sztuba Kaczmarek

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy zakresem usług doradcy podatkowego a osoby mającej certyfikat Ministerstwa Finansów na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych?
– Zarówno osoby wpisane na listę doradców podatkowych, jak i certyfikowani księgowi uprawnieni są do prowadzenia w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych, sporządzania zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielania pomocy w tym zakresie. Do doradcy podatkowego możemy zwrócić się również o udzielenie porady, opinii i wyjaśnień na temat obowiązków podatkowych oraz w wymienionym zakresie zlecić mu występowanie w roli pełnomocnika w postępowaniu prowadzonym przed organami administracji publicznej oraz sądami administracyjnymi.

Czy wraz z szerszymi uprawnieniami ustawodawca nałożył na doradców podatkowych obowiązki, które nie mają zastosowania wobec certyfikowanych księgowych?
– Doradca podatkowy jest w szczególności obowiązany postępować zgodnie z przepisami prawa, ze złożonym ślubowaniem i z zasadami etyki zawodowej oraz zachować w tajemnicy fakty i informacje, z którymi zapoznał się wykonując swój zawód. Zobligowany jest również do sygnowania nazwiskiem wszystkich pism sporządzonych w związku z wykonywaniem doradztwa podatkowego, zeznań i deklaracji wypełnianych w imieniu klientów.

Czy zarówno doradcy podatkowi, jak i biura rachunkowe muszą posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności?
– Tak. Warto jednakże zauważyć, iż o ile w przypadku doradców podatkowych kontrola spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia wykonywana jest przez ministra finansów oraz Krajową Radę Doradców Podatkowych, o tyle w przypadku księgowych nie określono zasad kontroli wykonania obowiązku ubezpieczenia ani nie wskazano konsekwencji jego zaniechania.

Aleksander Ramm
konsultant w firmie TPA Horwath Sztuba Kaczmarek, specjalista w zakresie podatków dochodowych.
Rozmawiała Agnieszka Pokojska


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »