| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kiedy można skorzystać ze stawki liniowej

Kiedy można skorzystać ze stawki liniowej

Podatnik, który opodatkował stawką liniową najem prowadzony na niewielką skalę, naraża się na określenie zaległości podatkowej przez organ podatkowy i na odpowiedzialność karną skarbową.

Wpraktyce powstają wątpliwości, kiedy wynajem może zostać uznany za prowadzenie działalności gospodarczej, a więc kiedy podatnik będzie mógł skorzystać z 19-procentowej stawki liniowej PIT.


– Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozarolnicza działalność gospodarcza to taka, która prowadzona jest w sposób zorganizowany i ciągły w celach zarobkowych, a więc z nastawieniem na zysk – wyjaśniła Gazecie Prawnej Magdalena Pancewicz z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.


Jej zdaniem, nie powinno więc nasuwać wątpliwości, że jeśli osoba fizyczna jest właścicielem budynku, w którym znajdują się pomieszczenia przeznaczone na wynajem albo samych lokali (np. kilku mieszkań) i z wynajmu uczyniła sobie jedyne źródło dochodów (a więc nie świadczy pracy na rzecz jakiegoś podmiotu, nie otrzymuje świadczeń rentowych czy emerytalnych, nie prowadzi innej działalności, np. usługowej), to prowadzi działalność gospodarczą. W związku z tym dostępna jest dla niej 19-procentowa stawka liniowa – jeżeli tylko spełnia warunki przewidziane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.Sporadyczny najem

Zanim jednak podatnik zadeklaruje wybór tej formy opodatkowania, powinien rozważyć, czy najem, mimo że dokonywany w ramach działalności gospodarczej, nie ma charakteru incydentalnego.


– Prowadzony na małą skalę, może zostać zakwestionowany przez organ podatkowy jako działalność gospodarcza – ostrzega Paulina Piątek z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej. Jak podkreśla, w takim wypadku dochodu z działalności gospodarczej nie można łączyć z dochodem z najmu. Jeśli więc osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i w ramach tej działalności wynajmuje pomieszczenia tylko sporadycznie, to dochód z tego ostatniego tytułu powinien zostać rozliczony na zasadach ogólnych albo za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego. Podatnik, który opodatkował stawką liniową najem prowadzony na niewielką skalę w ramach działalności gospodarczej, naraża się na ryzyko określenia zaległości podatkowej przez organ podatkowy lub skarbowy wraz z odsetkami, a także na odpowiedzialność karną skarbową.


WAŻNE


Jeśli osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i w ramach tej działalności wynajmuje pomieszczenia tylko sporadycznie, to dochód z tego ostatniego tytułu powinien zostać rozliczony na zasadach ogólnych albo za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK