| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jest szansa na szybszy zwrot VAT

Jest szansa na szybszy zwrot VAT

Ministerstwo Finansów proponuje zmiany w zasadach zwrotu VAT osobom fizycznym, które od 1 maja 2004 r. ponosiły wydatki na zakup materiałów budowlanych związanych z budownictwem mieszkaniowym.


Dzięki propozycjom resortu finansów podatnik, który remontował mieszkanie lub budował dom, będzie mógł szybciej odzyskać pieniądze. Chodzi o zwrot różnicy w stawkach VAT, które obowiązywały przed przystąpieniem Polski do UE i potem.

Szybszy zwrot VAT umożliwią dwa nowe rozwiązania, które ministerstwo chce wprowadzić w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Po pierwsze, zwrot VAT ma być możliwy bez uprzedniego wydania decyzji. Teraz urząd ma sześć miesięcy na jej wydanie. Dopiero potem zwraca pieniądze. Niestety, nie od razu, ale w ciągu 25 dni od doręczenia decyzji. To powoduje, że na zwrot pieniędzy podatnik czeka miesiącami. Po zmianach pieniądze można byłoby odzyskać szybciej. Urząd mógłby, w przypadku gdy wniosek podatnika nie budzi żadnych wątpliwości, dokonać zwrotu w ciągu sześciu miesięcy. Podatnik zyskałby więc 25 dni. O tyle krócej czekałby na swoje pieniądze.

Po drugie, resort chce, by do obliczenia limitu zwrotu przyjmowana była cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego obowiązująca na dwa kwartały przed złożeniem wniosku, a nie jak obecnie za kwartał poprzedzający. Umożliwi to składanie wniosków niemal na bieżąco. Teraz podatnik musi czekać na oficjalny komunikat prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, a ten zawsze publikowany jest z dużym opóźnieniem.


_

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK