| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Po ślubie odsetki trzeba odliczać wspólnie

Po ślubie odsetki trzeba odliczać wspólnie

Osoby korzystające z ulgi odsetkowej po ślubie muszą dokonywać odliczenia w ramach wspólnego limitu. Nie można rozliczyć odsetek za okres do ślubu indywidualnie, a po ślubie - łącznie - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

 
Z ulgi odsetkowej, która obecnie jako jedyna pozwala na oszczędności podatkowe związane z inwestycją mieszkaniową, korzysta wiele młodych osób. Powstały jednak wątpliwości, w jaki sposób z ulgi mają korzystać świeżo upieczeni małżonkowie, którzy przed ślubem – oboje – odliczali odsetki od kredytu mieszkaniowego. Chodzi o sytuację, w której przed ślubem każdy z podatników korzystał z własnego limitu odliczeń. Małżonkom zaś zgodnie z przepisami przysługuje już łączny limit ulgi.

Zwróciliśmy się więc do Ministerstwa Finansów o odpowiedź na pytanie, jak skorzystać z ulgi odsetkowej w roku zawarcia małżeństwa, czyli przejścia z limitów indywidualnych na jeden łączny małżeński. W odpowiedzi ministerstwo przypomniało, że zgodnie z art. 26b ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176, z późn. zm.), wydatki z tytułu faktycznie poniesionej w roku podatkowym spłaty odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie jednej z wymienionych inwestycji dotyczą odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych. W tym przypadku małżonkowie mogą skorzystać z odliczenia bądź od dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od dochodu jednego z małżonków.

W związku z tym w ocenie MF wydatki na spłatę kredytu mieszkaniowego poniesione w roku podatkowym, w którym podatnik zawarł związek małżeński, podlegają łącznemu rozliczeniu w ramach jednego, wspólnego limitu odliczeń dla małżonków. Nowożeńcy nie mogą dokonać odliczeń z ustalaniem proporcji. Z pisma wynika, że podatnicy nie będą mogli rozliczyć ulgi odsetkowej za część roku w ramach indywidualnego korzystania z ulgi, a po ślubie częściowo tylko w ramach łącznego rozliczenia odsetek.

Dla przykładu, jeżeli małżeństwo zostanie zawarte w grudniu 2006 roku, to w rozliczeniu za ten rok małżonkowie skorzystają już z jednego limitu. Nawet jeśli przez cały rok (do ślubu) każde z nich korzystało z ulgi odsetkowej indywidualnie. Nie mogą już za 11 miesięcy skorzystać z rozliczenia ulgi wg własnego limitu.

Aleksandra Tarka
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Zawadzka-Siesicka, MarokoArt.com

MarokoArt.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK