| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy

W przypadku świadczenia wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania zapłaty całości lub części należności, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług.


Nabywca usługi może podać numer, pod którym jest zarejestrowany na potrzeby podatku na terytorium kraju. Wynika to z art. 28 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm., nazywana dalej ustawą o VAT). W przepisie tym mowa jest zatem o numerze NIP nadanym dla transakcji krajowych, który to identyfikuje polską spółkę na potrzeby podatku w Polsce. Równocześnie w myśl przepisu art. 97 ust. 10 ustawy, podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE przy nabywaniu m.in. usług wewnątrzwspólnotowego transportu towarów obowiązani są do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonej kodem PL. Zatem przy nabywaniu wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów (WUTT) polska spółka obowiązana jest podać oba numery, zarówno numer NIP jak i numer NIP-PL. Brak numeru NIP-PL na fakturach jest jednak wyłącznie uchybieniem formalnym, które nie wpływa na rozliczenie tego typu usługi. Zalecane jest jednak dokonywanie korekt poprzez wystawianie not korygujących – uważają eksperci z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

Liczy się 30 dni

Obowiązek podatkowy w imporcie usług powstaje w sposób analogiczny jak w przypadku świadczenia danego typu usług na terytorium kraju. Zatem w przypadku wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów, obowiązek podatkowy powstanie według zasad określonych w przepisie art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT. Powstaje on więc z chwilą dokonania zapłaty całości lub części należności, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług. Oznacza to, że o ile polska spółka nie dokona zapłaty należności do 30 dnia od dnia wykonania usługi, wówczas w tymże dniu obowiązana będzie do zadeklarowania obowiązku podatkowego. Jeżeli natomiast płatność nastąpi przed tym terminem, wówczas obowiązek powstanie z chwilą dokonania płatności. Podstawą opodatkowania przy imporcie usług jest kwota, którą polska spółka jest obowiązana zapłacić za usługi transportowe (art. 29 ust. 17 ustawy).

Wystawianie faktur

W związku z nabywanymi wewnątrzwspólnotowymi usługami transportu towarów od innych podmiotów z UE na polskiej spółce spoczywać będzie obowiązek wystawiania faktur wewnętrznych, na których to wykazywany jest podatek należny z tego tytułu (art. 106 ust. 7 ustawy). Do przeliczenia wartości wykazanych w walucie obcej na fakturze należy przyjąć średni kurs bieżący, wyliczony i ogłoszony przez NBP w dniu wystawienia faktury przez świadczącego usługę – wyjaśniają specjaliści z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK