| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe rozwiązania w przyszłorocznym budżecie pod znakiem zapytania

Nowe rozwiązania w przyszłorocznym budżecie pod znakiem zapytania

Coraz mniej czasu zostaje na uchwalenie nowej ustawy o finansach publicznych. Bez niej nie będzie można skonstruować budżetu państwa na 2007 rok według nowych zasad.


Ministerstwo Finansów i rząd muszą się spieszyć. Po to, by budżet na rok 2007 był przygotowywany według nowych zasad, nowa ustawa o finansach publicznych musi być uchwalona do września. Wszystko wskazuje jednak na to, że może zabraknąć czasu. Nawet jeśli ustawa zaraz opuści mury resortu finansów, a rząd przyjmie ją równie szybko, może utknąć w sejmowych komisjach. Na drodze do szybkiego uchwalenia ustawy staną również sejmowe wakacje. Resort i główny twórca nowego prawa finansów publicznych, minister Zyta Gilowska obawiają się, czy według nowego systemu uda się skonstruować budżet państwa na kolejny rok.

Potrzebne poparcie

Jeśli Sejm nie zdoła uchwalić nowego prawa do września, rząd będzie zmuszony wprowadzać przepisy przejściowe dla poszczególnych przepisów zawartych w ustawie.
Resort obawia się także o akceptację polityczną. Koalicja rządowa ma sejmową większość, ale minister Gilowska zapewne będzie musiała przekonywać do swoich pomysłów niektórych członków rządu. Obawy rodzi również postawa opozycji. Niewykluczone, że rozwiązania zaproponowane ponad miesiąc temu będą krytykowane przez posłów Platformy Obywatelskiej czy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Wszystko zależy więc od posłów i siły oddziaływania minister Gilowskiej.

Minister mówi nie

O nowym systemie finansów publicznych będzie więc można mówić dopiero wtedy, gdy ustawa opuści w niezmienionym kształcie parlament. Z informacji, do których dotarła Gazeta Prawna wynika, że minister Zyta Gilowska nie zgodzi się na zmianę trzech najważniejszych kwestii, wśród których zapewne jest likwidacja zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz wszystkich samorządowych funduszy celowych.
W projekcie nowej ustawy o finansach publicznych, jak się dowiedzieliśmy, najistotniejsze zmiany zostaną wprowadzone nie w treści ustawy, ale w przepisach przejściowych i końcowych.

Łukasz Zalewski
lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Przyszło

Specjalista z dziedziny rachunkowości budżetowej. Absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pracował w jednym z głównych urzędów centralnych w departamencie nadzoru i kontroli. Czynny zawodowo główny księgowy w państwowej jednostce budżetowej. Wykładowca akademicki i doświadczony trener szkoleń z zakresu tematyki szeroko rozumianych finansów publicznych i rachunkowości budżetowej. Ponadto realizuje projekty szkoleniowe i doradcze w sferze przedsiębiorstw w zakresie Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Przeprowadza zleconą kontrolę jednostek sektora finansów publicznych w zakresie prawidłowości ich funkcjonowania pod względem wprowadzonych procedur kontroli zarządczej, polityki rachunkowości, a także prawidłowego ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych. Posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Autor artykułów w prasie branżowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK