| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie ulga za ratowanie życia

Będzie ulga za ratowanie życia

Złożone w Sejmie projekty przewidują, że honorowi krwiodawcy mogliby odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę ekwiwalentu za oddaną krew.


Odliczenie związane z krwiodawstwem zlikwidowano w 2004 roku, gdy z katalogu zwolnień podatkowych w PIT wykreślono darowizny na cele ochrony zdrowia. Niewykluczone, że ulga wróci do ustawy. Do laski marszałkowskiej trafiły trzy projekty przywrócenia odliczenia dla honorowych krwiodawców, przygotowane przez Senat, posłów LPR i posłów SLD. Posłowie wielokrotnie występowali w tej sprawie z interpelacjami do ministra finansów. Otrzymywali jedną odpowiedź – zmiany w tym zakresie nie są planowane.

Tymczasem zdaniem senatorów kwota, jaką uzyskał budżet z tytułu likwidacji ulg, jest niewielka. Wsparcie budżetowe przeznaczone na promowanie krwiodawstwa, skierowane przede wszystkim do Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi, przekracza wpływy budżetu z tytułu zniesionej ulgi. Według autorów nowelizacji fundacja ta otrzymuje więcej niż Polski Czerwony Krzyż. Proponowane w projektach zmiany dotyczyłyby art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Przepis ten umożliwia odliczenie od dochodu darowizn na cele kultu religijnego lub na cele pożytku publicznego. W tym roku odliczyć można do 6 proc. dochodu.

Po nowelizacji ustawy honorowi krwiodawcy mogliby odliczyć od podstawy podatku kwoty ekwiwalentu za krew oddaną przez honorowego dawcę określoną zgodnie z przepisami wykonawczymi do ustawy o publicznej służbie krwi. Zgodnie z rozporządzeniem z grudnia 2004 roku litr krwi wycenia się na 130 zł, a litr osocza na 170 zł.
Skutki finansowe wprowadzenia ulgi zależałyby od liczby dawców, którzy z niej by skorzystali. Zgodnie z wcześniejszymi obliczeniami Ministerstwa Finansów, jeżeli o ulgę wystąpiliby wszyscy krwiodawcy, byłoby to 52,4 mln zł lub 26,2 mln zł, jeżeli z ulgi skorzysta połowa dawców. Jeżeli tylko co dziesiąty krwiodawca – budżet straciłby 5,2 mln zł.

Podobny projekt ustawy przygotował i przyjął w ubiegłym roku Senat. Mimo że rząd Marka Belki poparł ulgi dla krwiodawców, Sejm nie zajął się ustawą przed końcem kadencji i trafiła ona do kosza. Obecny projekt SLD zakłada, że ustawa weszłaby w życie 14 dni od jej ogłoszenia, ale ulga miałaby zastosowanie do darowizn przekazanych od 1 lipca 2006 r. Projekt LPR nie przewiduje żadnej vacatio legis, a ustawa miałaby zastosowanie do darowizn przekazanych od 1 stycznia tego roku. Z kolei ustawa w wersji proponowanej przez Senat ma mieć zastosowanie do darowizn przekazanych od 1 stycznia 2007 roku.

Marcin Musiał
marcin.musiał@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK