| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urząd sam rozlicza nadpłatę podatku

Urząd sam rozlicza nadpłatę podatku

Organ podatkowy nie może wydać w tym samym dniu decyzji o stwierdzeniu nadpłaty i o zaległości podatkowej. W takim przypadku powinien z urzędu zarachować powstałą nadpłatę na poczet zaległości.


Na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego trafiła dość nietypowa sprawa. Podatniczka otrzymała decyzje dotyczące VAT za poszczególne miesiące 2000 roku. Część z nich dotyczyła stwierdzenia nadpłaty za sześć pierwszych miesięcy roku, a dwie zaległości za lipiec i sierpień. Problem jednak w tym, że decyzje zostały wydane w tym samym czasie. Zdaniem podatniczki organ podatkowy działając z urzędu powinien rozliczyć nadpłatę na poczet powstałej zaległości, a nie w oddzielnej decyzji określać zaległość, odsetki i wymierzać sankcje w postaci dodatkowego zobowiązania, zwłaszcza że kwota nadpłaty przeważała zaległość za kolejne dwa miesiące.

Po bezskutecznych odwołaniach spółka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. I wygrała. Sąd przyznał, że organy podatkowe w tej sprawie powstąpiły nieprawidłowo. Jeżeli powstała nadpłata i zaległość, to należało zarachować pierwszą kwotę na poczet drugiej.

Z tym stanowiskiem nie zgodził się dyrektor izby skarbowej. W skardze kasacyjnej do NSA tłumaczył, że zobowiązanie podatkowe zostało określone przez samego podatnika, więc nadpłata powstała dopiero w chwili wydania decyzji. A ponieważ decyzje o nadpłacie i zaległości zostały wydane jednocześnie, to nadpłaty nie można było skonsumować na poczet długu. Pełnomocnik spółki nie zgadzał się z takim stanowiskiem. Podkreślał, że nadpłata nie powstała z mocy decyzji, ale z mocy prawa. Należało więc z urzędu zaliczyć ją na poczet zaległości podatkowej spółki.

NSA oddalił jednak skargę kasacyjną. Podzielił stanowisko sądu I instancji, że organy podatkowe miały obowiązek rozliczyć z urzędu nadpłaty z kolejnymi miesiącami, w których powstała zaległość. Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt IFSK 707/05, IFSK 724/05.

ZALICZENIE NADPŁATY NA POCZET ZALEGŁOŚCI
Art. 76 Ordynacji podatkowej
Par. 1
Nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a, oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, z zastrzeżeniem par 2.
Par. 2
Nadpłaty, których wysokość nie przekracza wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, podlegają z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku – na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wystąpi o ich zwrot.

Aleksandra Tarka
aleksandra.tarka@infor.pl
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »